Kolorektal kanserde TRPM ekspresyonu ve prognozla ilişkisi
Kolorektal kanserde TRPM ekspresyonu ve prognozla ilişkisi
  1. Tez No: 331562
  2. Yazar: YILMAZ SÖZÜCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KALENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Kolorektal kanserli (KRK) hastaların tümör dokusundaki TRPM, TRPV, TRPC gen ekspresyon düzeylerini araştırmak, tümör dokusundaki ekspresyonun KRK?de yaş, cinsiyet, evre, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, vasküler invazyon, perinöral invazyon, lenf nodu tutulumu gibi bilinen diğer prognostik faktörlerle ilişkisini saptamak, prognostik faktör ve terapötik hedef olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. MATERYAL VE YÖNTEM: Bu çalışmada, KRK tanılı 93 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 93 hastanın parafin bloktaki tümöral ve normal doku örneklerinden Real-time PCR yöntemiyle mRNA düzeyinde TRP gen ekspresyon düzeyi tespiti yapıldı. BULGULAR: 93 hastanın tümörlü dokusundan ve normal dokusundan elde edilen mRNA?ların ölçümü amacıyla gerçekleştirilen Real-Time PCR reaksiyonu verilerine göre tümör dokusunda TRPV4, TRPM4, TRPV3, TRPC6, TRPV5 sentezi normal dokuya göre düşük saptanmıştır (p0.05). Prognostik faktörlerle tümör dokularındaki gen ekspresyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.05). SONUÇ: KRK?de tümörlü dokuda ekspresyonu azalan TRPV4, TRPM4, TRPV3, TRPC6, TRPV5 genleri potansiyel tümör gelişimine katkıda bulunabilen genler olarak düşünülebilir. Bu hipotezimizi doğrulamak için daha ileri çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to detect the level of TRPM, TRPV, TRPC gene expression of tumoral tissue and the association between all known prognostic factors such as; age, sex, disease stage, tumor localization, tumoral diameter, vascular invasion, perineural invasion, lymph node invasion and TRPM, TRPV, TRPC gene expression in colorectal carcinoma patients. Also, we want to evaluate if these gene expressions are prognostic factors, they can be used as a therapautical target. Methods: 93 patients diagnosed as colorectal carcinoma were evaluated retrospectively in our study. TRP gene expression level in mRNA level was obtained by using Real time PCR technic from parafinized both tumoral and normal tissues of 93 colorectal carcinoma patients. Results: By using Real-Time PCR datas, we detected lower expression mRNA levels of TRPV4, TRPM4, TRPV3, TRPC6, TRPV5 synthesis in tumoral tissues than in normal tissues of 93 colorectal carcinoma patients (p0.05). There was no statistically significant relationship between prognostic factors and gene expression of tumoral tissue (p>0.05). Conclusions: In colorectal cancer tissues decreased level of TRPV4, TRPM4, TRPV3, TRPC6, TRPV5 gene expressions may be related to potential oncogenetic factors. We need further studies to supply our hypothesis.