Y tüpü ile yapılan hypoglossal-fasiyal anastomoz sonrası manuel stimulasyonun fonksiyonel iyileşme üzerine etkisi
Effect of manual stimulation on functional recovery after hypoglossal-facial anastomosis over a y-tube-conduit
  1. Tez No: 331566
  2. Yazar: UMUT ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SARIKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Nöroşirürji, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Cerrahi gerektiren periferik sinir yaralanmalarının onarımı sonrası fonksiyonelsonuçlar genellikle yetersizdir. Çalışmamızda direk koaptasyon veya Y tüpyardımıyla yapılan HFA (HFA koaptasyon veya HFA-Y-tüp) ardından uygulananmanuel stimulasyonun (MS, haftada 5 gün 5'er dakika) aksonal yol bulma, kasreinnervasyonu ve vibrissal hareketlerin kalitesi üzerine etkisini araştırdık.Çalışmamızda doksan altı inbred dişi sıçan kullanıldı. Y tüpü (izogenik abdominalaorta) yardımıyla yapılan HFA'da n. hypoglossus'un proksimal ucu Y tüpün uzunbacağına, n. facialis'in buccal ve zygomatic dalları da tüpün kısa bacaklarınaentübüle edildi. HFA Y-tüpün ve ardından uygulanan MS'nin vibrissal motorperformans, collateral aksonal dallanmanın derecesi ve nöro-musküler kavşağıninnervasyon paterni üzerine etkileri HFA-koaptasyon (direk dikim) metoduyladördüncü ayın sonunda karşılaştırıldı.HFA-Y-tüp ile onarım metodu HFA-koaptasyonla karşılaştırıldığında, HFA-Ytüpünkollateral dallanmayı istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı belirlendi(%21'den %11'ya). Ancak nöro-musküler kavşakta poli-innervasyonuazaltamadığı ve fonksiyonel iyileşmeyi sağlayamadığı gözlemlendi. MS'ninardından HFA-koaptasyon grubunda motor son plak poliinnervasyon oranındaazalma %(24'den %17'ye) ve motor fonksiyonlarda (amplitüt: 22º'den 28º'e,açısal hızlanma: 5.180'den 11.158'e) iyileşme görülürken, HFA-Y-tüp grubundaherhangi bir değişiklik gözlenmedi.Çalışmamız sonucunda HFA-Y-tüp metoduyla yapılan onarım sonrasında aksonalyol bulmada bir artış gözlendi. Bu artış lezyon alanındaki kollateral aksonaldallanmanın azalmasıyla sağlandı. Ancak bu artışa eşlik eden fonksiyonel biriyileşme gözlenmedi. HFA-Y-tüp cerrahisi sonrası manuel stimulasyonuygulanmasının ardından da fonksiyonel bir iyileşme görülmemesi Y tüpünvibrisseal kasların poli-inervasyon paterninde iyileştirici bir etkiye sahipolmamasıyla ilişkilendirilebilir. İleriki çalışmalar morfolojik düzelmeyle birliktefonksiyonel iyileşmeye de katkı sağlayacak yeni cerrahi metotlar ve tedavilerüzerine yoğunlaşmalıdır.
Özet (Çeviri)
(transection and suture) is usually poor. To test whether manual stimulation afterdirect suture or entubulation of the hypoglossal nerve into a Y-tube conduitconnecting it with the zygomatic and buccal facial nerve branches would improveaxonal pathfinding at the lesion site, quality of muscle reinnervation and recoveryof vibrissal whisking.Ninety six young adult female inbred rats were used. For hypoglossal-facialanastomosis (HFA) over a Y-tube (HFA-Y-tube) the proximal stump of thehypoglossal nerve was entubulated and sutured into the long arm of a Y-tube(isogeneic abdominal aorta with its bifurcation). The zygomatic and buccal facialbranches were entubulated and sutured to the short arms of the Y-tube. Forhypoglossal facial coaptation the proximal stump of the hypoglossal nerve wasdirect sutured to the distal stump of facial nerve. After HFA-Y-Tube, restorationof vibrissal motor performance, degree of collateral axonal branching at the lesionsite and quality of neuro-muscular junction (NMJ) reinnervation of the manualstimulated or non stimulated animals were compared to animals receiving HFACoaptation(no entubulation) after 4 months.HFA-Y-tube reduced collateral axonal branching (from 21% to 11%). However itfailed to reduce the proportion of polyinnervated NMJ and did not improvefunctional outcome when compared to HFA-Coaptation.