Alanya ilçesinde yaşayan Türk ve alman menopoza girmiş kadınlarda menopozun algılanması ve menopoza ilişkin görüşleri
Statistical differences between Turkish and german women?s perception of menopause, views on menopause, their menopausal symptoms and Turkish and german womens cultures
  1. Tez No: 331595
  2. Yazar: PINAR IRMAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BALCI YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Türk ve Alman kadınların; menopoz algısı, menopoza ilişkin görüşleri, yaşadıkları menopozal semptomları ve menopoza ilişkin Türk ve Alman kültürleri arasındaki farklılığın belirlenmesine ilişkin veri sağlanması amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Araştırma kapsamına Alanya ilçe merkezinde ikamet eden Türk ve Alman kadınlar alınmıştır. Verilerin toplanmasında Kadınların Tanıtıcı Özelliklerine Dair Soru Formu, Menopozun Algılanmasına İlişkin Görüşler Formu ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanılmıştır.Araştırmaya katılan Türk kadınların ortalama menopoz yaşı 47±4.22, Alman kadınların ortalama menopoza girme yaşı 47±5.58'dir. Türk ve Alman kadınların menopoza girme yaşı, menopoz süresi ve menopoza girme şekli arasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in design of descriptive and determined the statistical differences between Turkish and German women?s perception of menopause, views on menopause, their menopausal symptoms and Turkish and German women?s cultures.The study was carried Study used Socio-Demographic Data Descriptive Survey Form, Related the Perception of Menopause Views Form and Menopause Rating Scale (MRS).In this study, the mean age of menopause for Turkish women was 47 ± 4.22 and for German women was 47 ± 5.58. Statistically significant differences were found women's menopause age, menopause duration and type of menopause (p0.05).