İkinci trimester tarama testi sonrasında amniyon sıvısı ve maternal kanda oksidatif stres değerlendirmesi
Evaluation of oxidative stress in amniotic fluid and maternal blood after the second trimester screening test
  1. Tez No: 331612
  2. Yazar: MAHMUT AKSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Prenatal invaziv genetik tanı, kromozom anomalilerinin erken tanısı açısından oldukça önemlidir. Bu girişimsel testlerin endikasyonu birinci ve ikinci trimesterde yapılan tarama testlerinde yüksek risk saptanmasıdır. Erken tanıya olanak sağlaması yanında bu testlerde az da olsa gebelik kaybı riski de vardır. Çalışmamızda ikinci trimester tarama testinde yüksek risk tespit edilen gebeler ile düşük risk tespit edilen gebelerde amniyon sıvısında ve maternal kanda oksidatif stres değerlendirmesini amaçladık.Gereç ve Yöntemler: Üçlü testte yüksek risk (n=50) ve kontrol grubu olarak düşük risk (n=50) tespit edilen toplam 100 hastada anne serumunda ve amniyosentez esnasında alınan amniyon sıvısındaTAS (Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidant Status) ve OSİ (Oksidatif Stres İndeksi) düzeyleri ölçüldü. Hastalar Ocak 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği?nde ikinci trimester anöploidi taraması yapılan ve sonrasında amniosentez yapılan hastalar arasından prospektif olarak seçilmiştir.Bulgular:Maternal serumda TOS ve TAS değerleri kontrol grubunda, hasta grubuna göre yüksek olarak saptandı, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (TOS için p=0.147; TAS için p=0.123).
Özet (Çeviri)
Background:Prenatal invasive genetic test is very important in early diagnosis of the chromosomal abnormalities. Indication of these tests is abnormal first and second trimester screening test results. Besides giving opportunity for the early diagnosis these tests have minimal risk of pregnancy loss. In our study we aimed to investigate oxidative stress in amniotic fluid and maternal serum of the women who have high and low risk of second trimester screening test result.Materials and Methods:TAS (Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidant Status) and OSI (Oxidative stress index) levels of maternal serum and amniotic fluid which is obtained during amniocentesis are measured in women with high risk triple test (n=50) and low risk as a control group (n=50). Patients were collected prospectively among the women who had amniocentesis after second trimester aneuploidy screening test in the Harran University School of Medicine, Department of the Obstetrics and Gynecology between January 2011 and May 2012.Findings:Despite statistically not significant TOS and TAS values were higher in the maternal serum of the control group (p=0.147 for TOS; p=0.123 for TAS).