Birinci trimester tarama testinde bakılan PAPP-a, serbest beta-HCG ve ikinci trimester tarama testinde bakılan HCG, AFG ve ankonjuge östriol serum düzeylerinin normotansif gebeler ile preeklamptik gebeler arasında karşılaştırılması
Comparison of PAPPA-A, free beta-HCP and HCG, afp and unconjuge estriol serum levels between normotensive pregnants and preeplamptic pregnants
- Tez No: 486990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Preeklampsi yüksek maternal ve neonatal morbidite, mortalite ve sistemik yan etkileri olan gebeliğe özgü bir sendromdur. Bu çalışmadaki amacımız birinci trimester tarama testinde bakılan PAPP-A MoM, serbest ß-hCG MoM ve NT MoM ve ikinci trimester tarama testinde bakılan AFP MoM, HCG MoM ve UE3 MoM'un preeklampsiyi (hafif preeklampsi ve şiddetli preeklampsi) ön görmedeki yerini belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Perinatoloji Kliniği'nde Ocak 2013–Aralık 2016 tarihleri arasında preeklampsi tanısı alan ve hastanemizde doğum yapmış hastaların kayıtları incelendi. Hastanemizde doğum yapmış, ikili ve üçlü tarama sonucu olan, ek bir obstetrik problemi olmayan rastgele toplanan 93 hasta kontrol grubumuzu oluşturdu. Hastaların demografik özellikleri, labaratuvar sonuçları, obstetrik sonuçları ve ikili, üçlü tarama sonuçları hastane kayıtlarından toplandı. 85 preeklampsi hastasının 32 tanesi hafif preeklampsi, 53 tanesi şiddetli preeklampsi hastasıydı. Elde edilen veriler Ki Kare, Mann Whitney U ve Student t, ve Fisher's Exact Testi ile analiz edildi. Gebelik sonuçlarını öngöreceğini varsaydığımız parametreler ROC eğrisi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubundaki 178 hastanın 85 tanesi preeklampsi, 93 tanesi kontrol grubunu oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a pregnancy-specific syndrome with high maternal and neonatal morbidity, mortality and systemic side effects. The aim of this study was to determine the predictive value of PAPP-A MoM, free ß-hCG MoM and NT MoM, and AFP MoM, HCG MoM, and UE3 MoM in preeclampsia (mild preeclampsia and severe preeclampsia). Materials and methods: This retrospective case-control study has been conducted in Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital Perinatology Clinic by evaluation of the records of patients who who have been diagnosed with preeclampsia between January 2013 and December 2016 and had delivered at our hospital. We randomly assigned 93 patients to our control group who did not have any additional obstetric problems, who had delivered in our hospital. Demographic characteristics of the patients, laboratory results, obstetric outcomes and first trimester and second trimester screening test results were collected from the hospital records. Of the 85 preeclamptic patients, 32 had mild preeclampsia and 53 had severe preeclampsia. Results was analyzed by Mann Whitney U and Student t, and Fisher's Exact Test. Parameters which we assumed to predict pregnancy outcomes were assessed by ROC curve. Results: Of the 178 patients in the study group, 85 have been diagnosed with preeclampsia and 93 have been assigned as control group.