Karia şehir sikkeleri ve Lagina'da bulunan sikkelerin değerlendirilmesi
Carian city coins and the evaluation of the coins found at Lagina
  1. Tez No: 331761
  2. Yazar: MAKBULE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TIRPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Nümizmatik, 19. yüzyıldan itibaren Müze Bilimi halini almış ve çeşitli dernek ve kuruluşlarca faaliyetleri desteklenmiştir.Karia Bölgesi?nde ve adalarda sikke basan kentlerin, başlangıcından Roma Dönemi?ne kadar olan sikke gelişimi, ayrıca Klasik Dönem?de idarecilik yapan satrapların darp ettirdiği sikkeler değerlendirilmiş; Lagina ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan sikkelerin envanterleri yapılarak grafik verilere ulaşılmıştır. Lagina ve çevresinde yapılan kazılarda Arkaik Dönem?den Roma Dönemi?ne kadar geniş bir sürece ve Karia, Kilikia, Pontus, Aeolia ve Lidya gibi farklı bölgelere ait sikkeler, bölgeler arası ilişkiler konusunda önemli ipuçları sağlamaktadır. Börükçü?nün dokuma atölyeleri, zeytinyağı ve şarap işlikleri nedeniyle Stratonikeia?nın bir sanayi merkezi olduğunu ifade edebiliriz. Börükçü?deki işlik ve atölyelerin yoğunluğu Antik Dönem?de Börükçü?nün önemli bir üretim merkezi olduğunu göstermektedir. Mezarlarda ise yerel üretim olmayan ithal malzemeler bulunmuştur. Bu durum Börükçü?de ithalat ve ihracatın yoğun olduğunu kanıtlamaktadır.Lagina Hekate Kutsal Alanı?nın da dini merkez olarak, ziyaretçilerinin bolluğu sikke çeşitliliği ile ispatlanmaktadır.Lagina Hekate Kutsal Alanı Strabon?un da belirttiği gibi bölgedeki en ünlü iki tapınaktan biridir ve her yıl çeşitli kentlerden festival topluluklarını kendine çekmektedir.Ayrıca Kutsal alanda bulunan Roma Dönemi sikkelerinin büyük çoğunluğu 4. yüzyıla tarihlenmektedir ve kuzey stoada bulunmuştur. Bu da 4. yüzyılda kuzey stoada bir düzenleme yapıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Numismatic has become a museum science since 19th century and its activities has supported by the varieties of associations and organizations.Development of minting the coins from the beginning up to the Roman Period in the Carian cities and the islands and coins minted by the satraps in the Classical Period reviewed in this issue. And inventory of the coins found at Lagina and around excavations completed and graphic data were created. Coins found at Lagina and around excavations, belong to a wide range of Archaic Period to the Roman Period and different regions such as Caria, Cilicia, Pontus, Aeolia and Lydia provide important clues about the relations between these regions.Due to the weaving workshops, olive oil and wine presses of Börükçü, we can say that it is the industrial center of Stratonicea. High amount of workshops at Börükçü show that it was an important manufacturing center in antiquity. Imported materials found at graves. This proves that imports and exports were intensive at Börükçü. Variety of coins proves the abundance of visitors as a religious center at Lagina Hecate Sanctuary. Lagina Hecate Sanctuary was one of the two most famous temple at the region, as stated by Strabo and it was getting intention by the festival communities of various cities.In addition, vast majority of the Roman coins found at the Hecate Sanctuary are 4th century issues and they were found at northern stoa. This shows that an arrangement has been made in northern stoa in 4th century.