Küresel finansal krizin altın spot ve future piyasalara etkisi üzerine bir uygulama: Türkiye örneği
An application for the effect of global financial crisis on spot and future gold markets: Turkey case
  1. Tez No: 331762
  2. Yazar: M. LEVENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ABD?deki mortgage piyasasında başlayan ve ardından ABD?nin tüm bankacılık ve finans piyasasını etkisi altına alan kriz, finansal liberalizasyonun ve küreselleşmenin etkisi ile kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Geçmişten beri kriz anlarında güvenli bir liman olan altın da bu krizden etkilenmiş ve diğer finansal enstrümanlar gibi dalgalanmalar yaşamıştır. Kuşkusuz bu dalgalanmalardan Türkiye?deki spot ve future altın piyasaları da etkilenmiştir. Bu tezde, öncelikle finansal kriz kavramı ele alınmış, ardından da küresel finansal kriz tüm boyutları ile ele alınmaya çalışılmıştır. Daha sonra Dünya?da ve Türkiye?deki altın piyasalarının işleyişi hakkında genel bir bilgi verilmiş ve son olarak da küresel finansal krizin Türkiye?deki altın spot ve future piyasalarına etkisi incelenmiştir. Sonuçta kriz dönemlerinde altının eskisi gibi bir güvenli liman olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca altının talebine etki eden diğer parametrelerle arasındaki korelasyonu kaybettiği ve daha spekülatif hale geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial crisis, initiated in mortgage markets in USA and affected all banking and financial markets of USA, shortly spreaded all around the world due to the financial liberalization and globalization. Gold, a safe haven during crisis, was also affected from this crisis like other financial instruments. Certainly, spot and future gold markes were affected by the float of gold in Turkey.In this dissertation, financial crisis concept is described and then all dimension of the financial crisis is examined. Then a general information is given about the functions and processes about the gold markets in Turkey and the World. Lastly, the effect of the global financial crisis on spot and future gold markets in Turkey is examined.Finally, it is established that gold is no more a safe haven during financial crisis period. It is also observed that, the gold have lost it?s correlation between other parameters and it is being more speculative.