Atatürk Döneminde (1923-1938) eski eser politikaları ve Türkiye'de yapılan kazı çalışmaları
Relic politics and excavated works which are done in Turkey in the period of Atatürk (1923-1938)
  1. Tez No: 331807
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÜNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Tarih, Archeology, Museology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı Devleti?nin son döneminde başlayan eski eserlerin korunmasına yönelik uygulanmaya çalışılan politikalar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi?nde de sürdürülmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Mustafa Kemal Atatürk Dönemi?nde (1923-1938) eski eserlerin korunması için geniş kapsamlı kültür ve eğitim politikaları izlenmiştir. Osmanlı Devleti?nin hazırladığı hukuki düzenlemeler Türkiye Cumhuriyeti?nin (1923-1938) ilk yıllarında kullanılmaya devam edilmiştir. Atatürk Döneminde TBMM tarafında kabul edilen çeşitli kanun ve emirlerin içinde eski eserlere ait maddeler yer almıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren eğitime büyük önem verilmiş, bu kapsamda birçok yenilik yapılmıştır. Bu yeniliklerden Türk Tarih Kurumu?nun açılması, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi?nin ve İstanbul Üniversitesi?nin kurulması; bu kurumlarda görevlendirilmek üzer yurt dışından bilim insanları getirilmesi ve yurt dışına yetiştirilmek üzere öğrenciler gönderilmesi çalışmamızı doğrudan ilgilendiren Atatürk Dönemi?nde eğitimle alakalı yapılan yeniliklerdir. Mustafa Kemal Atatürk Dönemi?nde yapılan bu çalışmaları ile eski eserlerin korunması ve arkeoloji biliminin gelişmesi sağlanırken, aynı zamanda yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti?ne çağdaş ve modern bir eğitim sistemi kazandırılmıştır. Osmanlı Devleti Dönemi?nde Anadolu?nun değişik yerlerinde yabancı bilim insanları tarafından yürütülen kazılardan bazıları Cumhuriyetin ilk yıllarında da devam etmiş, bazı kazılar ise yeni başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk Dönemi?nde yurt dışında eğitimlerini tamamlayarak yurda dönen Türk bilim insanları da Anadolu?nu değişik yerlerinde arkeolojik araştırmalar ve kazılara başlamışlardır. Anadolu?da yapılan bu kazılar eski eser politikasının birer parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Policies that are being implemented for the protection of relic which had started at the last period of Ottoman Empire are wanted to maintain in the period of republic of Turkey, too. Wide-ranging cultural and educational policies are followed to protect relics for this purpose in the period of Mustafa Kemal Atatürk (1923-1938). Legal arrangements which prepared by Ottoman Empire are continued to be used in the early years of Republic of Turkey (1923-1938). The matters which is belonging to relics take part in various laws and orders which adopted by TBMM in the period of Atatürk. It is given an importance to education from the early years of many innovations are made in this regard. Opening of Turkish Historical Society, establishing of the Istanbul University and Faculty of Language, History and Geography; bringing scientists from abroad to take charge in these institutions and sending students to abroad to be trained are innovations related education which were made under Atatürk and these innovations are directly relevant to our study. These studies which were made the period of Mustafa Kemal Atatürk provides the protection of relics and the development of the science of archeology. At the same time Republic of Turkey which established newly is brought contemporary and modern education system.Turkish scientists in the period of Mustafa Kemal Atatürk who returned home by completing their education abroad started archaeological research and excavations in the different parts of Anatolia. These excavations which were made in Anatolia are part of relic politics.