Konya'da tanzimat'ın uygulanması(1840-1843 tarihli 76 numaralı Konya şer'iye siciline göre)
The implementation of the tanzimat reforms in Konya (according to shariah register of numbered 76 between on 1840-1843 years)
  1. Tez No: 331812
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynaklarından bir tanesi de şeriye sicilleridir. Osmanlı Devleti?nde kadıların verdiği hükümlerle, devlet merkezinden gelen fermanlar, beratlar, buyrultular ve diğer belge çeşitlerinin yazıldığı defterlere şeriye sicili denir. Çalışmamızın konusu 76 numaralı Konya şeriye sicili, 1840?1843 yıllarına ait hukuka intikal etmiş mahkeme kayıtlarını ihtiva etmektedir. Sicil, 162 sayfa ve 210 kayıttan oluşmaktadır. Sicilin içinde mülk satışları, fermanlar, beratlar, vasi tayini, miras, vakıf, mülk ve alacak davaları gibi konular yer almaktadır. Bunların içinde nafaka, alım-satım, miras ve vasi tayini sicilin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışma ile asıl amacımız, eski çağlardan beri yerleşim merkezi olan Konya?nın, 1840?1843 yılları arası, sosyal, ekonomik ve idarî yapısının belirlenmesine katkı sağlayabilmektir. Bunun yanında, şeriye mahkemeleri ve görevlileri, şeriye sicillerinin tanımı ve önemi gibi konulara da değinilmiştir. Şeriye sicilinde yer alan belgelerin transkripsiyonu, özeti ve değerlendirmesi de yapıldı. Burada üç yıl için düzenlenen defterin tümü ele alınmış ve içindeki kayıtlar çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Bu belgelere dayanarak halkın dinî ve sosyal yapısı, ikili ilişkileri, ana, baba ve çocuk sayıları, gündelik yaşamı, ekonomik yapısı, merkezi idare ile taşra arasındaki ilişkileri içeren tahliller yapılmaya çalışıldı. ANAHTAR KELİMELER: Konya, Şeriye Sicili, Osmanlı, Mahkeme, Kadı
Özet (Çeviri)
One of the most important archives resources of Ottoman history are the Şeriye Registers. In Ottoman Empire, the notebooks in which kadı`s judgement and firmans that come from centre of the state, berats, commands and other judgements are written is called şer´ìye register. The subject of our study consists of Konya Şeriye Register numbered 76 and registration of lawcourt that comes down by law in gregorian calendar 1840?1843. Register, consists of 162 pages and 210 judgements. This record includes the subjects such as sales of property, firmans, berats, guardian, foundation, property and owing suits. Among these subjects, subsistence, buying and selling, inheritance and guardian form take place in the major part of the register. The main purpose of this study is to make contribution to the determination of the social, economical, administrative and structure of the town of Konya which has been a residential area since old ages between 1840?1843. Moreover, the şeriye courts and its officials, definitions and importance of şerìye registers have been included. this study, the documents in Konya şeriye register have been transcribed, summarized and evaluated. Based on these documents the religious, economical and social structure, relationships, daily life of people, family life, the numbers of the partners and the children have been analyzed by the help of diagrams. Here, all of the notebook that where prepared for three years being held as only one document and inside records has been analyzed with certain aspects. Analysis that consists of connection between administrative center and the provinces have also been carried out. THE KEY WORDS: Konya, Şeriye Register, Ottaman, Court, Kadi