Dehumanization in two postcolonial works: Coetzee's waiting for the barbarians and Conrad's heart of darkness
Sömürgecilik sonrası iki eserde insandışılaştırma: Coetzee'nin barbarları beklerken ve Conrad'ın karanlığın yüreği
  1. Tez No: 331811
  2. Yazar: MELDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Batılı güçler, Afrika ve Afrikalı insanlar üzerinde ekonomik, politik ve kültürel açıdan hakimiyet kurarak onları sömürgeleştirmiştir ve onların zengin kaynaklarını yıllarca kullanmışlardır. Ancak, üstün otoritelerini ve hakimiyetlerini, sömürgeleştirilmiş insanlar üzerinde kurmak için, kendi güçlerini kötüye kullanmış ve korkunç şekilde insanlık dışı eylemlerde bulunmuşlardır. Kültürel ve ırk açısından üstün olduklarına inanan, beyaz sömürgeci güçler, Afrikalıları, yabani, ilkel, basit ve yamyam olarak görmüşler ve Afrika?da yaşayan insanları sömürerek, onları aşağılayarak ve onlara eziyet ederek bu insanları insandan daha da alt bir seviyeye düşürmüşlerdir. Bu yüzden, bu yüksek lisans tezinin amacı John Maxwell Coetzee?nin çok önemli eserlerinden biri olan Barbarları Beklerken ve Josep Conrad?ın mükemmel eseri, Karanluğın Yüreği?ni tematik açıdan incelemek ve Avrupalıların, siyah Afrikalı insanları, şiddet içeren eylemleriyle ve o insanlarıın özgürlüklerini engelleme yolluyla, onları köleleştirerek, onların topraklarını sömürerek, onlara hakaret edip aşağılayarak, onlarla alay ederek ve eziyet ederek bu insanları nasıl insanlıktan çıkartıklarını göstermektir. Sömürgecilik sonrası döneme ait bu iki eserin tematic yönden analizi, Avrupalılar ve Afrikalı yerli insanların birbiriyle ilişkisini ve görünüşte uygar olan beyaz insanların Afrika?da yaşayan yerli halka karşı tutumlarını gösterir. Bir adamın Afrikanın karanlığına doğru yolculuğunu anlatan, Karanlığın Yüreği ve belirsiz bir yer ve zamanda kurulmuş olan hayali imparatorluğun hikayesini anlatan, Barbarları Beklerken, sömürgeci güçler için `öteki? olan Afrikalı insanları ve Afrikanın evrensel gerçeğini göstermek için hizmet eder.
Özet (Çeviri)
Western powers colonized Africa by dominating African people economically, politically, culturally and exploited their rich natural sources for many years. However, to employ their supreme power and domination over the colonized people, they abuse their power and show horrifying signs of inhumanity. The white colonizers who are in belief of cultural and racial superiority see the Africans as savage, primitive, simple, cannibal and the people who live there are reduced to sub-human level through exploitation, degradation and torture. Therefore, the aim of this M.A thesis is to make a thematic analysis of two postcolonial works, one of pivotal works of John Maxwell Coetzee, Waiting for the Barbarians, and Joseph Conrad?s quintessential fiction, Heart of Darkness, and to display how the Europeans dehumanize the black Africans by enslaving them, exploiting their land, insulting, humiliating, torturing them through their violent actions and preventing their independence. This thematic analysis of these two postcolonial works demonstrates the contact of Europeans and African natives and attitudes of superficially civilized whites towards the natives living in Africa. Heart of Darkness, which is telling the journey of a man into darkness of Africa, and Waiting for the Barbarians, story of an imaginary empire set in an unspecified place and time, serves to show the universalized reality of Africa and Africans, who are `other? for the colonizer.