Örgütsel vatandaşlık davranışlarının toplumsal vatandaşlık içerisindeki konumu ve birbirleriyle olan etkileşimi üzerine bir araştırma
A study on the position of organizational citizenship behaviors in social citizenship and their interaction with each other
- Tez No: 331828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma; örgütsel vatandaşlık davranışlarının toplumsal zemini ve uygulama alanlarını ortaya koymaya çalışmanın yanında, bu davranışların sadece örgütsel bazda değil toplumsal olarak da milli gelire, sosyal adalet ve yaşam kalitesine aynı zamanda da vatandaşlık aidiyetinden duyulan memnuniyet ve bütünlük ile toplumsal güven ortamının oluşum ve etkileşimine katkı sağlayabileceğine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Uygulamaya yönelik olarak da; Türkiye?nin yedi bölgesinden gelen Yurt-Kur Konya-Alaeddin Yurdu öğrencileri üzerinde yaptığımız çalışmamızda, öğrencilerin örgütsel vatandaşlık kriterlerinden daha çok toplumsal vatandaşlık kriterlerinde ittifak sağladığı ve uygulama alanının da örgütsel vatandaşlık davranışı kriterlerinden daha geniş ve etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütsel Vatandaşlık Davranışları ve Modelleriyle ilgili kavram ve görüşlerin ortak noktası; özgeci, karşılıksız, erdemli ve kendiliğinden gönüllü olarak yapılan, cezalandırılmayan ve ödüllendirilmeyen davranışlar olmasının yanında biçimsel olarak da iş tanımlarında yer almayan davranışlar olmasıdır. Bundan dolayıdır ki; günümüz kapitalist, çıkarcı, tüketim eğilimlerinde bile küreselleşmiş, amansız rekabet koşullarında yaşayan, birey, iş gören, örgüt ve toplumların çok kolay ortaya koyamayacağı davranışlar olan bu davranışların günümüzde önemi ve katma değeri daha da artmaktadır. İşte bu örgütsel vatandaşlık davranışlarının literatürde geçen yüzyılın son çeyreğinde örgütler için anlam kazanmaya başlamasına karşın son Osmanlı? dan kalan tarihi ve kültürel mirasımızda ve şu anki mevcut sosyal sermayemizde dahi bu tür davranışların ne kadar eski ve köklü olduğunu ve yüksek bir uygulama alanı bulduğunu söylemek mümkündü
Özet (Çeviri)
The present study aims to present the social basis and application areas of organizational citizenship behaviors along with drawing attention to the fact that these behaviors can contribute to national income, social equality and the quality of life and at the same time to the creation and mutual effect of satisfaction and integrity felt from the sense of belonging in a citizenship and the social environment of trust not only on an organizational basis but also on a societal level. In terms of implementation it is concluded that the students mostly came to an agreement on the social citizenship criteria rather than the organizational citizenship criteria and the area of application is wider and more effective than the citizenship behavior criteria in our study conducted on students residing in Yurt-Kur Konya-Alaeddin Dormitory. The common point in concepts and views about Organizational Citizenship Behaviors and Models is that besides being altruistic, outright, virtuous and voluntary behaviors that are neither awarded nor punished, there are behaviors which are not formally defined to be work. That is why the importance and added value of these behaviors which cannot be easily exhibited by individuals, employers, organizations and communities who experience restless global competitive conditions together with modern world?s capitalist, self-interested consumption tendencies are now increasing even more. Although these organizational citizenship behaviors began to gain prominence for organizations in the literature in the last quarter of the last century, it is possible to say that these kinds of behaviors are rooted and common considering our historical and cultural heritage from the Ottoman Empire and in our current social riche