Mametian paradoxes in 'American Buffalo' and 'Glengarry Glen Ross'
Mamet'in 'American Buffalo' ve 'Glengarry Glen Ross' oyunlarında paradoksları
- Tez No: 331929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELHAN SAVCIGİL ENDRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde David Mamet'in“American Buffalo”ve“Glengarry Glen Ross”isimli iki oyununda yer alan karakterlerin, Amerikan iş dünyasında başarılı olmak uğruna nasıl kimlik kaybına uğradıkları irdelenmiştir. Sadece erkek karakterlerden oluşan bu iki oyun, Amerikan Rüyası sorunsalının sosyal bir eleştirisidir. Toplumda var olabilmek uğruna karakterlerin birbirini kandırmaları ve aslında kandırılanların kendileri olmaları iki oyununda özünü oluşturmaktadır. İki oyunda da kazanan ve kaybeden kişiler aynıdır ve bu Mamet'in oyunlarına yansıttığı bir paradokstur. Adı geçen iki oyunda kullanılan maskülen dil, oyun yazarının kapitalist düzene eleştirisidir. Gelir dağılımının eşitsizliği yüzünden karakterlerin çıkmaza sürüklenmesi iki oyunun sosyo-kültürel bir problemidir. Bu tez insan ilişkilerinin maddi alanda başarılı olmak uğruna nasıl bozulduğu problemine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the characters in David Mamet?s plays,“American Buffalo”and“Glengarry Glen Ross”, experience an inner conflict in their attempt to survive/succeed in the American business world. The plays feature male characters only, and reflect a social criticism of the American Dream. Both“Glengarry Glen Ross”and“American Buffalo”present a quandary in that the characters must trick one another in order to survive. They failed to realize that the American business world tricks them as part of the system. Mamet highlights the paradox of the characters simultaneously winning and losing. In addition, he criticizes the capitalist system by utilizing a masculine code in language. As a result of income disparities within society, the characters are desperate and are forced to engage in immoral actions such as deceiving others at all costs in order to close a deal. This thesis focuses on the social dilemma of the degenerated human relationships that stem from the necessity to achieve financial success.