İki ülke, iki kadın yazar: Juana Manso, Emine Semiye
Two countries, two women writers: Juana Manso, Emine Semiye
- Tez No: 331982
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ATAKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, her ikisi de yazar, öğretmen, gazeteci ve kadın hareketi öncüsü olan Juana Manso ve Emine Semiye?nin ortaya koydukları ve içinde yer aldıkları çalışmalarla yazın, eğitim ve kadın kavramlarına bakışlarındaki benzerlikler ele alınmıştır. Yaşadıkları ülkelerin koşulları çerçevesinde yaşam tarzları benzeşen söz konusu kadın yazarlar, sosyal ve siyasal yaşamda da etkinlik göstermişlerdir. Yazınsal yaşamlarının da karşılaştırıldığı bu çalışmada jeopolitik durumları birbirinden farklı olan ülkelerin vatandaşları olan Juana Manso ve Emine Semiye?nin paralel olarak yazın dünyasına öykü ve makalelerle girdikleri, ardından kadınlara yönelik gazeteler çıkardıkları, sonra da roman başta olmak üzere birçok yazınsal türde yapıtlar verdikleri ortaya konulmuştur.Emine Semiye?nin genç bir kızın varlıklı bir yaşam sürerken tuzağa düşürülerek sefalete sürüklenmesi ve gerçeğin ortaya çıkmasıyla eski yaşantısına geri dönmesini konu alan Sefalet adlı romanıyla Juana Manso?nun anaerkil bir ailenin ve yaşadıklarının, dönemin kölelik düzenine yapılan eleştirel göndermelerle sunulduğu Komutanın Ailesi (La Familia Del Comendador) yapıtları incelenmiş, ortak izlekleri kadın ve aile olmak üzere izlekler, biçim ve dil açılarından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the similarities between the views of Juano Manso and Emine Semiye; both author, teacher, jounalist and leader of women?s movement, about the concept of education, literature and women. Women writers in question; who had similar life styles in accordance with their countries? conditions, appeared in social and political life as well.In this study where the writers? literary lives are compared, it?s shown that Juana Manso and Emine Semiye; who were the citizens of counties with different geopolitical positions, paralelly stepped into the literary world with stories and articles, published newspapers for women, and delivered many kinds of literary works, especially novels. Emine Semiye's novel, Sefalet, which is about a wealthy young girl who falls into a trap and is driven to poverty, and her reclaiming her old life back once the truth comes out, and Juana Manso's novel, La Familia Del Comendador, which presents a matriarchal family and their experiences along with the critical referances made to slavery in that period, are both analyzed, and their common themes, being woman and family, are compared in terms of form and language.