Mitos-tarih ilişkisi: Siyasal bir inceleme
Mythos-history relation: A political analysis
- Tez No: 331983
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Tez, modern toplumlarda tarihin nasıl çarpıtıldığını anlayabilmek için toplumsal bellek temelli bir yaklaşım geliştirmek gerektiğini varsaymaktadır. Günümüzde mit, uyduruk ve çarpıtılmış tarihi adlandırmak için kullanılmakta; bu çarpıtılma, çeşitli öznelerin siyasal amaçlarla tarihi çarpıtma istekleri ile açıklanmaktadır. Oysa tezde, tarihin sürekli olarak çarpıtılması sürecini anlamak için, çarpıtan öznelerin amaçlarına değil, toplumsal yapı ve süreçlere bakmak gerektiği varsayılmaktadır. Mitin kurucu özelliklerinin, ilkel toplumlar ile modern toplumları birbirinden ayırdığı düşünülen zihinsel farklar olmadığı, bunun yerine mitin toplumsal bellek ile birlikte düşünülmesi ve toplumsal bellek çalışmalarının sağladığı imkanlar üzerinden tanımlanması gerektiği ileri sürülecektir. Bu yönden tez, modern toplumlar ile ilkel toplumları kapsayacak, siyasal nitelikli bir mit kavramsallaştırılması girişimidir. Bu bağlamda, kökene işaret eden bir tarihsel anlatının, yoğun simgeler içerdiğinde, çerçeve bir anlatı niteliği aldığında mit olarak adlandırılabileceği iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis assumes that it needs to be improved an approach based on collective memory to understand how the history is being distorted. Contemporarily myth is used to refer to invented/distorted history and this distortion is explained with the abuses of subjects for political purposes. Whereas, it is assumed that, it needs to be focused on social constructions to understand this process. It is asserted that the consisting features of myth are not the differences that divide the primitive societies and the modern ones; instead of this, myth have to be considered with the collective memory and be defined via conceptual advantages of this definition. Therefore, the thesis is a attempt of conceptionalization that is political and that includes both primitive and modern societies. In this context, it will be argued that whereas a historical narrative includes dense symbols and becomes a framework, then it should be defined as myth.