Ed-Darûrî adlı eseri bağlamında İbn Rüşd'ün usûl anlayışı
Ibn Rushd's (averroes) understanding of İslamic legal methodology (usûl al-fiqh) in the context of his work Ad-Darûrî fî usûl al-fiqh
  1. Tez No: 331990
  2. Yazar: HATİCE ALSAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tezde, İbn Rüşd?ün usûl anlayışı Gazâlî'nin Mustesfâ'sına Muhtasar olarak yazmış olduğu Darûrî adlı eseri bağlamında ele alınmıştır. Usûl konusunda İbn Rüşd'ün kendisine has yöntemi ve görüşleri tespit edilmeye, Darûrî'nin Mustesfâ'nın özeti olmaktan öte İbn Rüşd'ün kendi görüşlerini de içeren özgün bir eser olduğu ve İbn Rüşd!ün Mâlikî olmakla beraber bir mezhep taassubu içinde olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. İbn Rüşd?ün görüşleri, diğer usûlcülerin görüşleri ile de mukâyese edilmek suretiyle ele alınmış, varsa etkilenmiş olması muhtemel isimler belirtilmeye çalışılmıştır. Ayrıca İbn Rüşd'ün konuları ele alışında kendine has tutumuna da dikkat çekilmiştir.Tez, Giriş ve İki Bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin içeriği ve hazırlanmasıyla ilgili bilgiler ve İbn Rüşd?ün Hayatı ve Eserleri konularına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Darûrî ile Mustesfâ arasında bir mukayeseye de değinilmiştir.Tezin Birinci Bölümünde, İbn Rüşd'ün Hukm ve Hukmlerin Asılları (İslâm Hukukunun Kaynakları) konularındaki görüşleri tespit etmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, İbn Rüşd'ün usûl-i fıkhın esas konusu olarak nitelendirdiği delâletu'l-elfâz bahisleri ve bunun yanında İbn Rüşd'ün ictihâd ile ilgili konulara yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Islamic Legal Methodology of Ibn Rushd in the context of his book entitled ad- Darûrî which was written as an abridegement of Ghazali's al-Mustasfâ. This thesis shows that ad- Darûrî is not simply a summary of al- Mustasfâ, but it is an original text in the sense that additionally contains the ideas of Ibn Rushd and his own legal methodology. The thesis also shows that Ibn Rushd's legal thought is not narrowly sectarian although he is a Mâlikî jurist.This thesis discusses in comparison with other jurists' views. Comparison in the thesis generally intend to show possible influence of earlier jurists upon him. Meanwhile the attention to Ibn Rushd's own thinking is maintained. The thesis comprises an introduction and two sections. The introduction includes some information about the contents and the process of preparation of the thesis as well as information regarding the life and Works of Ibn Rushd. It also includes comparison between ad- Darûrî and al-Mustasfa.In the first section, the views of Ibn Rushd in relation to legal judgement and the foundations of legal judgement, i. e. the sources of Islamic Law, are discussed. The discussions on Dalâlât al-Alfâz and the approach concerning the concept of ijtihad constitute the subjects of the second section of the thesis.