Dişlerin çıkış ve gelişim aşamalarından yaş tahmini metodu oluşturulması
Development of age estimation method from stage of eruption and growth of the teeth
  1. Tez No: 332011
  2. Yazar: SEÇİL SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Erişkinliğe ulaşmamış bireylerin iskeletlerinden yaş tayini yapabilmek için en güvenilir ve ayrıntılı yöntem süt dişlerinin ve daimi dişlerin çıkış zamanı ve sırasını tespit eden dental yaşlandırma yöntemidir. Dişlerin fiziksel faktörler ve dış etkenlerden diğer organlara kıyasla fazla etkilenmemeleri, uzun süre morfolojik yapılarını koruyabilmeleri, dental yaşlandırmayı diğer metotlardan daha etkin ve verimli kılmaktadır. Çalışmamızda; Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü ve Gazi Üniversitesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Bölümü?nün arşiv kayıtlarından yararlanılarak, 3-20 yaş arası rastgele seçilen 519 kız ve 528 erkek bireye ait toplam 1047 panoramik radyografiden diş çıkış ve gelişim aşamaları incelenmiştir. Araştırmamız sonucunda; M2-M2?lerin çene içinde 4 yaşında belirmeye başladığı, 7 yaşında kanin dişlerin kök kısımlarının diğer çalışmalardakinin aksine her iki çenede de erimeye başladığı, M1?nin daha erken bir yaşta taç kısmının ağız içinde belirdiği gibi bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen verilerden medyan değerleri oluşturulmuş, her yaşın diş gelişim aşamaları bu değerlere göre çizilmiştir. Araştırmamız yapılan diğer önemli çalışmalarla da karşılaştırılmıştır. İncelemeler sonucu Adli Tıp ve Adli Antropoloji alanlarında kullanılmak üzere, 3?20 yaş arası bireylere ait radyografilerde diş büyüme ve gelişme süreçleri her yaşa göre ayrı ayrı şemalar haline dönüştürülerek ülkemiz çocuk ve gençlerine ait standartlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most reliable and detailed method in order to make age determination from the skeletons of individuals that didn?t reach adulthood is dental ageing method that determines the time and line of the eruption of milk teeth and permanent teeth. As teeth are affected less from physical and external factors when compared with other organs and they are capable of protecting their morphological structures for a long time make dental ageing more effective and productive than the other methods.For our research; eruption and teeth development stages were analyzed from totally 1047 panoramic radiographies by benefiting from the archive records of Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics and Gazi University, Department of Oral, Tooth and Chin Radiology; 519 of these were females and 528 were male individuals between 3-20 ages and they were randomly chosen. According to our research results; we were found that M2-M2 teeth started to appear for 4 years old in jaw. Canine teeth?s root was started to wear out both of jaw on the contrary other studies and M1 tooth?s crown was eruption in the mouth for 5 years old. Median values were formed from the data of our research?s result, development stages of each tooth were drawn according to these values. Our research was also compared with the other important researches in the same field. At the end of the analyses, stages of tooth growth and development in the radiographies belonging to individuals between the ages of 3-20 were converted to separate tables for each age and accordingly standards of our country?s children and the young were created in order to be used in Forensic Medicine and Forensic Anthropology fields.