Amsacta mooreı entomopoksvirüs'e ait AMV197'nin trans-aktivasyonu ve konak seçiciliğindeki rolü
Trans-activation of AMV197 belong to amsacta moorei and its role in the host range of virus
  1. Tez No: 332067
  2. Yazar: DUYGU BEKİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Daha önce yapılan çalışmalarda Amsacta moorei entomopoksvirüs'e ait AMV197 kodlu açık okuma zincirinin serin/treonin protein kinaz (pk) kodladığı belirlenmiştir ve virüs genomundaki bu gen yeşil floresan protein (GFP) geni ile yer değiştirilerek rekombinant virüs (Am-pk/gfp) oluşturulmuştu. Bu çalışmalara dayanılarak PK'ın virüsün replikasyonunda ve gen regülasyonunda rol oynadığı düşünülmüştür. Konak hücrenin ve virüs proteinlerinin virüs replikasyonundaki rolünü anlayabilmek için bu yüksek lisans tezinde protein kinaz (pk) geninin trans-aktivasyonunda rol alan proteinlerin belirlenmesi ve rekombinant virüs ve yaban tip virüsün enfeksiyonlarının farklı konaklarda karşılaştırılması hedeflenmiştir. pk geninin trans-aktivasyonunda rol oynayan proteinlerin belirlenmesi için South-Western Hibridizasyon deneyi gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda işaretli proba bağlanabilen beş farklı protein bandı (50, 38, 35, 27 ve 16 kDa) belirlendi. Sonuçlar, pk'nın transa-ktivasyonunda rol oynayan proteinlerin virüs kökenli değil hücre kökenli olduğunu gösterdi. pk geninin virüs genomundan silinmesinin farklı konaklarda replikasyonu nasıl etkilediğini belirlemek için rekombinant virüs ve yaban tip virüsün farklı böcek hücrelerindeki (Lymantria dispar, Ld652 (kontrol); Bombyx mori, Bm; Spodoptera frugiperda, Sf9) DNA replikasyonları Slot-Blot Hibridizasyon yöntemiyle ve enfektivitesi End Point Dilution Assay (EPDA) ile karşılaştırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, konak faktörlerinin pk genini kontrol ederek virüs replikasyonun da etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Previous researches suggests that Amsacta moorei entomopoxvirus open reading frame AMV197 encodes a serine/threonine protein kinase, and a recombinant virus (Am-pk/gfp) was created by changing this gene with green fluorescent protein. Based on these studies it is thought that pk plays an important role in virus replication and gene regulation. In order to understand the the role of pk gene in host specificity and virus proteins in the virus replication, I have studied the transactivators of AMV197 and compared wild type and recombinant virüs replication in various cell lines. In order to determine proteins that has role in the transactivation of pk, South-western hybridization assay was performed. This study showed that cell proteins (50, 38, 35, 27 ve 16 kDa) play role in the transactivation of pk. In order to determine the role of pk in virus replication, wild type and recombinant virus were assayed in different cell lines (Lymantria dispar, Ld652 (control); Bombyx mori, Bm; Spodoptera frugiperda, Sf9) for virus yield and DNA replication. Slot-Blot Hybridization and End Point Dilution Assay (EPDA) showed that host factores play importans role during virus replication.