Denizaltı akustik haberleşme kanallarının karar geribeslemeli denkleştirici ile başarım analizi
Performance analysis of underwater acoustic channels with decision feedback equalizer
- Tez No: 332098
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, deniz parametreleriyle, deniz içinde oluşan gürültülerle, deniz üstünde rüzgâr ve yağmura bağlı olarak oluşan gürültülerle, deniz içinde oluşan zayıflatmalarla değişen akustik haberleşme kanal profili incelenmiştir. Deniz parametreleri olarak deniz suyu tuzluluğu, deniz suyu sıcaklığı ve deniz üstünden esen rüzgâr hızı olarak ele alınmıştır. Detaylı bir inceleme için deniz derinliği, verici derinliği, alıcı derinliği ve alıcı-verici arası yatay mesafe büyükleri ele alınarak sistemin performans (SNR-BER) grafikleri elde edilmiştir. Sualtı akustik haberleşmesini etkileyen gürültülerin değişkenlerine bağlı olarak grafikleri çizdirilmiştir. Yapılan bu özgün çalışmada denizaltı akustik haberleşme kanalı modeli oluşturulup, veri iletim performansı belirtilen parametrelere bağlı olarak ortaya çıkarılmıştır. Türkiye denizlerinin sualtı akustik haberleşme performansları kıyaslanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, it have dealed with sea inside parameters, the noise which occurs in the sea, the noise which occurs because of the wind which blows above the sea and rain which drops surface of the sea and attenuations of seawater. Those kinds of noises can change channel profile. Especially salinity of seawater, temperature of seawater and the wind speed which blows above the sea had been studied on and then depth of water column, depth of transmitter, depth of receiver and the horizontal distance between transmitter and receiver had been studied on. So that performance (BER-SNR) of the system has been computed. Data transmission efficiency graphs which depend on parameters which depend on the noises which affect the acoustic data transmission have been drawn. An underwater acoustic communication performance comparison is done between seas of Turkey.