Mısır koçan kurdu (Sesamıa nonagrıoıdes Lefèbvre, Lepıdoptera: Noctuıdae)'nun bakteriyel mücadele etmeninin araştırılması
Investigation of bacterial control agent of corn stalk borer (Sesamia nonagrioides Lefèbvre, Lepidoptera: Noctuidae)
- Tez No: 332097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mısır koçan kurdu (Sesamia nonagrioides Lef., Lep.: Noctuidae) en önemli mısır zararlılarından biridir. Entamopatojen bakterilerin zararlı ile mücadelede kullanılmasına yönelik yapılan bu çalışmada S. nonagrioides larvalarından toplam 15 bakteriyel izolat elde edildi. Karakterizasyon çalışmaları sonucunda zararlının kültüre edilebilir bakteriyel florası, Achromobacter insolitus (Sn1), Morganella morganii (Sn2), Klebsiella pneumoniae (Sn3), Citrobacter freundii (Sn4), Arthrobacter protophormiae (Sn5), Chryseobacterium indologenes (Sn6), Bacillus thuringiensis (Sn7), Bacillus safensis (Sn8), Bacillus thuringiensis (Sn9), Bacillus thuringiensis (Sn10), Klebsiella pneumoniae (Sn11), Staphylococcus sciuri (Sn12), Enterobacter kobei (Sn13), Serratia marcescens (Sn14), Microbacterium arborescens (Sn15) olarak belirlendi. Bakteriyel flora üyeleri ile yüksek öldürücü etkiye sahip 3 Bacillus izolatlarının 1.89 optik yoğunlukta ve %60 nem ortamında 15 gün süre ile zararlı üzerindeki insektisidal aktiviteleri araştırıldı. Bakteriyal flora üyelerinden Sn10 ve MnD kodlu (Bacillus thuringiensis var. kurstaki) izolatları 15 gün içinde 3. evre S. nonagriodes larvaları üzerinde %93?lik öldürücü etkiye sahip olduğu tespit edildi. Bu izolatların S. nonagrioides?e karşı etkili bakteriyel mücadele etmenleri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corn stalk borer (Sesamia nonagrioides Lef., Lep.: Noctuidae) is one of the important pests damaging maize. In this study, use of entomopathogen bacteria against the pest was targeted, and 15 bacteria were isolated from Sesamia nonagrioides larvae. As a result of characterization studies, culturable bacterial flora of the pest were defined as Achromobacter insolitus (Sn1), Morganella morganii (Sn2), Klebsiella pneumoniae (Sn3), Citrobacter freundii (Sn4), Arthrobacter protophormiae (Sn5), Chryseobacterium indologenes (Sn6), Bacillus thuringiensis (Sn7), Bacillus safensis (Sn8), Bacillus thuringiensis (Sn9), Bacillus thuringiensis (Sn10), Klebsiella pneumoniae (Sn11), Staphylococcus sciuri (Sn12), Enterobacter kobei (Sn13), Serratia marcescens (Sn14), Microbacterium arborescens (Sn15). The insecticidal activity of bacterial flora members and Bacillus isolates with high lethal impact were researched at 1,89 optic density and %60 humidity. Sn10 from bacterial flora members and Bacillus thuringiensis var. kurstaki isolates coded as MnD were identified to have the highest mortality of 93% on 3rd instar Sesamia nonagrioides larvae within 15 days. Sn10 and MnD isolates can be considered as effective bacterial control agents against Sesamia nonagrioides.