Karadeniz balıkçılığında hedef dışı avcılığın belirlenmesi ve azaltılması
Determination and reduction of by-catch rates on the Turkish Black Sea fisheries
- Tez No: 332112
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aralık 2008-Aralık 2011 tarihleri arasında Karadeniz kıyılarında İstanbul- Artvin arasında 9 önemli balıkçılık merkezinde yürütülen bu araştırmada balıkçılar tarafından kullanılmakta olan çeşitli av araçlarındaki hedef dışı av oranları ve bu av araçlarında yakalanan hedef av ile hedef dışı avın söz konusu populasyonlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hedef dışı av ağırlığının toplam av ağırlığına oranı olarak hesaplanan hedef dışı av oranları; uzatma ağları için %30, gırgır ağları için %37, troller için %62 ve hidrolik direçler için %19 olduğu tespit edilmiştir. Bu av araçları için sayıca hedef dışı av oranları ise; uzatma ağları için %34, gırgır ağları için %13, troller için %50 ve hidrolik direçler için %23 olarak hesaplanmıştır. Hedef dışı av oranları oldukça yüksek olup kullanılmakta olan av araçlarının olumsuz etkilerini göstermektedir. Araştırmada ağların operasyon derinliği arttıkça hedef dışı av oranlarının azaldığı belirlenmiştir.Hedef dışı av oranlarını azaltmak, kaynakların sürdürülebilir işletilmesini sağlamak üzere gerekli önlemlerin alınabilmesi için yetkili otoritelere uygulamaya yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research by-catch rates of industrial and artisanal fishing gears were determined in the Turkish Black Sea fisheries. Effects of fishing gears on targeted and non-targeted fish and other species were also studied and recommendations were made in order to improve selectivity of the fishing gears used. Surveys were conducted in 9 major fishing locations along the Black Sea coast (from Istanbul to Artvin) between December 2008 and December 2011. Data provided from the commercial fisheries by direct participation to the fishing operations have shown that by-catch rates as the ratio of by-catch weight to total catch weight were calculated as 30% for gill nets, 37% for purse seines, 62% for trawls and 13% for hydraulic dredges. By-catch rates on number of fish basis were also obtained.All figures indicate that there is a high impact of fishing gears on exploited stocks as growth and recruitment overfishing. Some practical advices were given to the fisheries management authority in order to increase selectivity of the gears and reduce by-catch rates for the sustainable exploitation of the living in the Black Sea resources.