Bazı benzotiyazol schiff bazları içeren C12H18ClN3OS ve C11H15ClN4S moleküllerinin geometrik, elektronik ve spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
The teoretical i?nvestigation of geometrical, electronic and spectroscopic properties of some schiff bases C12H18ClN3OS and C11H15ClN4S molecules
- Tez No: 332111
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gaussian 03W ve GaussView 3.0 paket programlarıyla Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT/B3LYP ve DFT/BLYP ) ve ab-initio yöntemler içerisinde Hartree-Fock (HF) metodu fonksiyonelleri kullanılarak farklı yapıda benzotiyazol Schiff bazları içeren 2-Amino-6-(N-izopropil) Amidin-2 Metil-benzotiyazol hidroklorik (C12H18ClN3OS) ve 2 amino-6-(N-izopropil) amidinbenzotiyazol hidroklorik (C11H15ClN4S) moleküllerinin yapıları, elektronik ve spektroskopik özellikleri teorik olarak incelendi. C12H18ClN3OS ve C11H15ClN4S moleküllerin moleküler yapısı taban halde HF ve B3LYP ve BLYP metotları ile 6-31G, 6-31G+, 6-31G++ ve 6-31G++(d,p) temel setleri kullanıldı. Moleküllerin kararlı yapıları bulundu ve yapısal parametreleri bağ uzunlukları, bağ açıları hesaplandı. Bu moleküllerin, infrared titreşim frekans değerleri ve 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri teorik olarak elde edildi. Elde edilen teorik değerler, deneysel verilerle karşılaştırıldı. Ayrıca moleküllerin en yüksek dolu molekül orbital enerjileri (?HOMO, eV), en düşük boş molekül orbital enerjileri (?LUMO, eV) denge durumunda HF ve DFT-B3LYP ve DFT-BLYP metotları ile 6-31G, 6-31G+, 6-31G++ ve 6-31G++(d,p) temel setleri kullanılarak 12 farklı temel sette incelendi. Bu enerjiler dikkate alınarak sertlik (?) ve elektronegatiflik (?) parametreleri hesaplandı. Bu çalışmada elde edilen teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, hesaplanan sonuçların deneysel sonuçlar ile iyi uyumlu oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study electronic and Spectroscopic property of some Schiff bases 2-amino-6-(N-isopropyl) amidino-2-methylbenzothiazole hydrochloride (C12H18ClN3OS) and 2-amino-6-(N-isopropyl)amidinobenzothiazole hydrochloride (C11H15ClN4S) molecules have been investigated by using Gauss-View and Gauss 03 package program. The molecular structure of C12H18ClN3OS and C11H15ClN4S molecules at ground state have been found by HF, B3LYP and BLYP methods. The stable states of the molecules have been found by using geometrical optimization and the bond length and bond angles were calculated by using 6-31G, 6-31G+, 6-31G++ and 6-31G++(d,p) basic sets. The infrared vibration frequencies and 1H and 13C NMR chemical shift values of these molecules were theoretically calculated. Obtained theoretical values were compared with experimental data. The most probable full molecular orbital energy states (?HOMO, eV), the least probable empty orbital molecular orbital energy states ((?LUMO, eV) have been investigated using HF and B3LYP and BLYP methods with 6-31G, 6-31/G+, 6-31G++ and 6-31G++(d,p) basic sets at 12 different sets at stable state. The hardness (?) and electro negativity (?) parameters were determined taking into account these energy values. It was observed that theoretical and experimental values were in a good agreement within the uncertainty limits.