Bazı örümcek ağları ve sulu ortamda farklı nano oluşumlar içeren manyetik( Fe3O4) ve metalik (Au) yapıların SWAXS yöntemi ile incelenmesi
Investigation of some kind of spider webs and different magnetic (Fe3O4)and metal (Au) structures in aqueous media containing various nano structures with SWAXS method
  1. Tez No: 332137
  2. Yazar: ELİF HİLAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TIRAŞOĞLU, PROF. DR. SEMRA İDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, örümcek ağları ile manyetik ve metalik nanoparçacıklar olmak üzere, iki farklı örnek grubu için yapılan SWAXS (Small and Wide Angle X-Ray Scattering) analizlerini kapsamaktadır. Ölçümler, laboratuvar tipi SWAXS deney sistemi ile yapılmıştır. Çalışmada öncelikle, Karadeniz Bölgesi?nde yaşayan bazı örümceklerin kokon saklanma ağı ve tek iplikçik (dragline) formundaki ağların yapıları incelenmiştir. Farklı rakımlardan toplanan örneklerin yapıları, kendi aralarında; laboratuvar şartlarında elde edilen ve doğadan toplanan saklanma ağı örnekleri ise birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca dragline örneklerinin çözelti formları incelenmiş ve bazı kokon örneklere ait SEM (Scanning Elektron Microscope) görüntüleri de elde edilmiştir. İkinci grup örneklerde ise altın silindirik ve küresel nano parçacıklar ve altın kaplanan manyetit (Fe3O4) küresel nano manyetik parçacıklar üzerine çalışmalar yapılmıştır. Her iki grup için, örnek içeriğindeki nano oluşumların sayıları, büyüklükleri, şekilleri, elektron yoğunluğu farklılıkları gibi yapısal özellikler belirlenmiş ve aynı tür örneklerin birbirleriyle yapısal karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes SWAXS (Small and Wide Angle X-Ray Scattering) studies on two different sample groups which are spider web and magnetic and metallic nano particles. The SWAXS measurements were carried out with laboratory-type SWAXS experimental system. Cocon, dragline and hiding silk structures of spider webs which had collected from Black Sea region were investigated. Samples which were collected from different elevations were compared with each other. Also spider hiding silk samples both were collected from nature and obtained in laboratory conditions were compared with each other. In addition, the solution form of dragline samples and SEM (Scanning Elektron Microscope) images of some of the cocon samples were analyzed. On the second group samples, cylindrical and spherical gold nano particles and gold coated magnetite ( ) nano- magnetic particles were investigated. For both groups, structural features such as number, shape and size of nano particles, electron density variations in the samples were determined and same kind of samples were compared with each other.