Hızlı tren güzergah alanının mühendislik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of parameters of engineering on railway track routes
- Tez No: 332144
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez çalışmasında; güvenli, ekonomik, çevresel ve zamansal açıdan doğru hızlı tren yolu güzergahının tespitinde, sıvılaşma davranışının mekanizması, sıvılaşmaya etki eden faktörler, sıvılaşma sonrası meydana gelen oturma, taşıma gücü mekanizmasına özetle değinilerek arazide elde edilen Kayma dalga hızı ( ) ve arazide elde edilen SPT (N1)60, deney sonuçlarından yararlanılarak sıvılaşma tahkiki ve taşıma gücü analizleri yapılmıştır. Çalışmada T.C. Ulaştırma Bakanlığı DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü, Etüt Proje Dairesi Başkanlığı Sivas - Erzincan Hızlı Tren Projesi kapsamında daha önceden toplanmış Sismik Kırılma, Düşey Elektrik Sondaj ve Mekanik Sondaj çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Sıvılaşma, oturma ve taşıma gücü hesaplamaları Matlab programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Bu veriler ilişkilendirilerek jeoteknik kesitler tarafımca Autocad bilgisayar destekli tasarım programı ile oluşturulmuştur. Çalışmada; P dalga hızı (Vp), S dalga hızı (Vs), Yoğunluk (d), Kayma modülü (?), Elastisite modülü (Ed), Bulk modülü (Kd), Poisson oranı ( ), zemin taşıma gücü (qu) ve zemin emniyet gerilmesi (qs), emniyet faktörü, oturma parametreleri tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmelerden artan ivme değeri ile potansiyel sıvılaşma risk alanları ve üzerine gelecek yük neticesinde zeminin taşıma gücü probleminin olmadığına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study liquefaction mechanism, the factors which reeffected the liquefaction, settlement, bearing capasity were summarized. The whole data were evaluated according to liquefaction and bearing capasity analyses which developed depend on Shear Wave Velocity (Vs) , standart penetration test (SPT (N1)60) and mechanical tests. The data which are needed for liquefaction and bearing capasity analyses were collected from Sivas region. The datas were reassessment which obtained seismic cross-sections, vertical electric sondings and mechanic drilling studies have made in Sivas region. These geotechnical sections were composed by making relations. The use of seismic geophysical method has been investigated, in order to detection of accurate railways, it was built in 2007 within Sivas-Erzincan boundaries were examined by Republic of Turkey Ministry of Transport in the study. Parameters of liquefaction, settlement and bearing capasity is calculated by Matlab. It was determined P Wave Velocity (Vp), S Wave Velocity (Vs), Density (d) (gr/cm3), Shear Modulus (?) (kg/cm2) , Elasticity Modulus (Ed) (kg/cm2) , Bulk Modulus (Kd) (kg/cm2), Poisson Ratio ( ), Soil Bearing Capacity (qu) (kg/cm2), and Ground Safety Stress (qs) (kg/cm2) , safety factor parameters.