Rüzgar/fv güneş enerji sistemleri için pıd kontrol parametrelerinin ga ve pso ile optimizasyonu
Optimization of pid controller parameters in wind/pv energy systems using pso and ga
- Tez No: 332146
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan konvesnsiyonel enerji kaynakları yerlerini yavaş yavaş yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına bırakmaktadırlar. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte başlıca iki nedeni bu konvesiyonel kaynakların sınırlı miktarda olmaları ve olumsuz çevre etkileridir. Olumlu çevre etkileri ve düşmekte olan kurulum maliyetleri nedeniyle Rüzgar ve Güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi hızla artmaktadır. Ancak bu kaynaklardan üretilen elektrik enerjisinin yüke uygulanmadan önce bir süreçten geçirilmesi ve uygun standartların sağlanması gerekmektedir. Bu standartların sağlanması kullanılacak ara elemanların tasarımı ve kontrol edilmeriyle gerçekleştirebilmektedir. Bu çalışmada Rüzgar/FV hibrit sistemlerden elde edilen elektrik enerjisinin yüke veya şebekeye aktarılabileceği standart değerin sağlanmasında kullanılacak olan dönüştürücü ve filtre kontrolü için kontrol algoritmaları ğeliştirilmekte ve kullanılan kontrol parametrelerinin optimizasyonu yapılmaktadır. Optimizasyon yöntemi olarak türevsiz işlem yapabilen yumuşak hesaplama yöntemlerinden PSO ve GA kullanılmaktadır. Yapılan çalışma sonunda elde edilen optimum parametrelere sahip olan kontrol algoritmalarının daha iyi sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, conventional energy sources used widely has been replaced by alternative energy sources from day to day. Although this change has many reasons, negative environmental effects and limited energy reservations of the conventional energy resources are two main reasons of this change. Due to the their environmental friendly natures and dropping installation costs, the use of wind and solar photovoltaic (PV) renwable ernergy systems in electricity generation has been increased rapidly. However the electricity generated by Wind/PV has to be filtered and controlled to reach the required standard values. Therefore it is required to design and control proper interfacing devices to meet the standards. In this thesis PID based control algorithms have been developed for the interfacing devices in order to operate the Wind/PV systems in standard limits. Besides the parameters of PID controller have been tuned using novel PSO and GA soft computing methods. It has been shown that PSO and GA optimized PID controller gives better performance.