Denizli bölgesindeki jeotermal alanlarda radon ölçümleri ile sismik aktiviteler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Study on relatinships between radon measurement and seismic activities in geothermic areas on Denizli region
- Tez No: 332181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET N. KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Depremlerin neden olduğu can ve maddi kayıpları en aza indirebilmek amacıyla depremlerin önceden tahmin edilmesine yönelik çeşitli yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de, toprak gazı radonun sürekli izlenmesidir. Bu çalışmada Denizli bölgesi jeotermal alanlarında yer kabuğu hareketleri ile radon ölçümleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Toprak gazı radon ölçümleri nükleer katıhal iz dedektörleri olan LR115 filmler ile yapılmıştır. İlave olarak, toprak gazı ölçülen alanlardan toprak örnekleri toplanmış ve 238U, 40K ve 232Th analizleri de yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre radon ölçümleri 0,24 kBq/m3 ile 7,20 kBq/m3 arasında değiştiği görülmüştür. Bu sonuçlar bölgede görülen sismik aktiviteler ile karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda bölgeden toplanan su örneklerinde kimyasal ölçümler yapılmış ve bu ölçümler ile jeolojik yapı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several methods are being attempted to be developed for predicting earthquakes in order to minimize loss of life and property caused by earthquakes. One of such methods is continuously monitoring radon in the soil gas. The present study investigated the relationship between movements of the earth?s crust and radon measurements. Radon measurement in the soils was performed by LR115 films which were solid phase trace detectors. In addition, soil samples were collected from where measurement from the soil gas was performed and analyses of 238U, 40K and 232Th were also performed. Based on the obtained results, radon levels were observed to range between 0,24 kBq/m3 and 7,20 kBq/m3. These results were compared to seismic activities in the region. Concurrently, chemical measurements were done in water samples from the region and geological structure was assessed by these measurements.