Hazar Denizinin güney bölgesinde rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi ve değerlendirmesi
The Caspian Sea in the southern region wind energy potential determination and evaluation
  1. Tez No: 332189
  2. Yazar: VAHİD HASSANZADEH AGHDAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalısmada, alternatif ve temiz bir enerji kaynağı olarak bütün dünyada önem kazanan rüzgar enerjisinden yararlanma olanakları araştırılmıştır.Bu amaçla, İran?ın rüzgar enerjisi potansiyeli incelenmiş olup, rüzgar santrallerinin dünya?daki ve İran?daki durumu ile ilgili teorik ve istatistiki bilgiler verilmiştir. Böylece, bu tez çalışmasının İran?da ileride kurulacak olan rüzgar santrallerinin türbin seçimi açısından optimize etmesi ve yatırımcılara yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of benefiting from the wind energy, which has received a lot of attention all over the world as an alternative and clean energy source, have been investigated. For this purpose, we study wind energy potential of Iran and we give brief information both theoretical and statistical about wind centrals in Iran and around the world. With this thesis, it is considered to help wind farms which will be established in Iran in the future, in the way of optimizing turbine choosing. It is also considered to lead the enterprisers who will invest in wind energy sector.