Energy cost optimization in large scale distributed systems by resource allocation techniques
Kaynak atama teknikleri ile büyük ölçekli dağıtımlı sistemlerde enerji maliyet optimizasyonu
  1. Tez No: 332209
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Büyük ölçekli dağıtılmıs sistemler güvenilir servis sağlamak ve karmaşık problemlerin çözümü için yüksek miktarlarda hesaplama gücüne ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda, bu tarz sistemlerin enerji ihtiyaçları hızlı bir şekilde artmakta ve bu da beraberinde çok yüksek maliyetler getirmektedir. Bu alanlarda daha ileri noktalara gelebilmek icin bu maliyetleri düsürmek bu organizasyonlar için hayati önem taşımaktadır. Kullanılan toplam enerji miktarını düşürmenin yanı sıra, elektrik fiyatlarında görülen coğrafi ve zamana bağlı değişimlerden faydalanarak elektrik faturalarını düşürmek de mümkün olmaktadır. Tezin ilk kısmında, kullanıcılarn fi nansal bütçeler belirleyebildiği ve bu sayede kendi kaynaklarının kullanımından doğan fi nansal yükü sınırlayabilecekleri bir gönüllü işlem ağı sunuyoruz. Kullanıcıların tükettikleri elektrik fiyatının zamana bağlı olarak değiştiği varsayımı altında, yaklaşımımızın ilginç bir görev atama problemi oluşturduğunu gösterdik. Burada amaç kullanıcıların belirledikleri bütçeleri aşmayacak şekilde işlem ağında yapılan toplam işi maksimuma taşımak. NP zorlukta olan bu probleme çözüm olarak polinom zamanda çalışan sezgisel algoritmalar sunduk ve detaylı simulasyonlarımız sonucunda gönüllü işlem ağında işlenen toplam iş miktarının şu anda kullanılmakta olan tekniklere oranla %35 arttırılabileceğini gösterdik. İkinci kısımda, toplu işlerin çözümü için özelleşmiş coğrafi olarak dağıtımlı veri merkezleri modelliyoruz. Elektrik fiyatının mekana ve zamana bağlı olarak değiştiği varsayımını ve dışardaki havayı kullanan soğutma fırsatlarını göz önüne alarak, enerji masrafını azaltmayı lineer programlama problemi olarak modelliyoruz. İki sezgisel iş planlama algoritması sunuyoruz ve gerçek sistem kayıtları ve elektrik fiyatlarını kullandığımız simülasyonların sonucuna göre sunduğumuz algoritmalar toplam enerji masraflarını iş dengeleme amaçlı algoritmalara oranla %6'ya kadar azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Large scale distributed systems require massive amount of computing power to provide reliable services and to solve computationally complex problems. In that regard, energy needs in these systems are increasing rapidly and that brings substantial costs. Thus, reducing energy costs of such organizations is crucial to advance in these fields. In addition to explicitly reducing energy consumption, it is also possible to cut down the total electricity bill by exploiting spatial and temporal variations in electricity prices. In the first part of the thesis, we propose a volunteer computing network where peers can set monetary budgets, limiting the financial burden incurred on them due the usage of their computational resources. Assuming that the price of the electricity consumed by the peers has temporal variation, we show that our approach leads to an interesting task allocation problem, where the goal is to maximize the amount of work done by the peers without violating the monetary budget constraints set by the peers. We propose various polynomial time heuristic algorithms to the problem, which is NP-hard, and our extensive simulations show that our approach can increase the total amount of work done up to 35% compared to an existing baseline. In the second part, we consider a geographically distributed data center network that is specialized to run batch jobs with previously determined Service Level Agreements (SLAs). Taking into account the spatial and temporal variations in the electricity prices and free cooling opportunities by utilizing the outside weather, we model the problem of minimizing the energy cost as a linear programming problem. We propose two job scheduling heuristic algorithms and our simulations using real-life workload traces and electricity prices demonstrate that the proposed heuristics can decrease the total energy cost up to 6% compared to a load balancing baseline solution.