Van il merkezinin yerleşime uygunluk yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Van city centre in respect of suitability settlement
  1. Tez No: 332244
  2. Yazar: MÜJDAT YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Van İlinde 23 Ekim 2011 tarihinden meydana gelen deprem sonrası Van merkezinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden planlamaya gidilmiş ve bu planlamaya altlık teşkil edecek şekilde hızlı bir şekilde jeolojik ve jeoteknik etüt raporları hazırlatılmıştır. Bu çalışmada yeni yerleşim alanları ile halihazır yerleşimlerin bulunduğu alanlara ait temel zeminlerinin değişik alanlarda yapılan sondajlı çalışmalardan elde edilen taşıma gücüne yönelik hesaplamalar sonucu elde edilen veriler ve diğer eğim ve YAS durumu gibi veriler de kullanılarak bölgeye yönelik yerleşime uygunluk değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında geçmiş dönemlerde yerleşim için seçilen alanların temel zeminlerinin durumu yayılımı, kalınlığı, YAS durumu gibi mühendislik özelliklerinin belirlenmesi ile uygun yer seçimine yönelik öneriler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, on the purpose of planning again Van by Ministry of Environment and Urbanization after 23 October 2011 and 9 November 2011 Earthquakes, geologic and geotechnical researches together with all natural disaster hazards were evaluated in terms of settlement convenience which will be base of this plan and zoning plan.