Bitümlü ılık karışımların neme karşı hassasiyetlerinin belirlenmesi
Determination of the moisture susceptibility characteristics of warm mix asphalt
- Tez No: 332269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Avrupa ve ABD'de sera gazı salınımı ve enerji tüketimini azaltmak, çevreye ve ekonomiyekatkı sağlamak amacıyla araştırmalar yapılmakta olup, bitümlü karışım endüstrisi özellikleBitümlü Ilık Karışım (Warm Mix Asphalt - WMA) teknolojisi üzerinde yoğunlaşmaktadır.Yüksek sıcaklıklarda, bitümlü ılık karışım katkı maddeleri ile modifiye edilmiş bitümlübağlayıcıların viskoziteleri, katkısız bitümlü bağlayıcılara göre daha düşük olmaktadır. Bunedenle bitümlü karışımın, karıştırma ve sıkıştırma sıcaklıkları daha düşük olabilmektedolayısıyla da enerji tüketimini ve çevreye salınan emisyon miktarını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Researches are done to decrease greenhouse gases and energy consumption in Europe andUSA. The bitumen mixture industry is getting more aware of the warm mix asphalt (WMA)technology. The viscosity of the bitumen which contain WMA additive is lower than normalbitumen at high temperatures. Therefore the mixing and compaction temperatures of theWMA mixtures may be lower, reduced mixing temperature leads to a reduction in emissionand energy consumption.In this study, 50/70 penetration bitumen was modified with three different waxes additive.Warm mix asphalt mixtures were prepared with the modified bitumen and determinedMarshall stability with different blows (50 and 75blows). Moreover AASHTO T-283 andNicholson stripping tests were conducted to determine of moisture susceptibility of themixtures.The test results indicated that Marshall stability of wax modified bitumen mixtures nochanged significantly with diffirent blows. However, stability of unmodified bitumenincreased with higher blows. Nicholson stripping test showed that the mixtures resistance tostripping. The moisture susceptibility of mixtures increased by the additive of wax additives.