Genelleştirilmiş nörlund toplanabilme metodu
Generalized nörlund summability method
- Tez No: 332270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dört bölümden olu?an bu çalı?manın amacı, (N,p) - Nörlund toplanabilme ile Riesz toplanabilmenin genel hali olan genelle?tirilmi? Nörlund toplanabilme metodunu incelemektir. Bu nedenle birinci bölümde; bir limitleme metodu olan matris dönü?ümleri ile ilgili açıklamalar, ikinci bölümünde ise çalı?mamızda kullanılan temel tanım ve teoremler verilmi?tir. Üçüncü bölümde ise; genelle?tirilmi? Nörlund toplanabilme için etkisizlik ve limitleme teoremlerin ispatı incelenmi?tir. Dördüncü bölümde ise; Fourier serilerinin genelle?tirilmi? Nörlund toplanabilmesi ile ilgili bir teoremin ispatı incelenmi?tir. Anahtar
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which composed of four parts, is to investigate (N,p) - Nörlund summability and Riesz summability which has generalised. The descriptions of matrix transformations as a method of limiting are in the first chapter, the basic definition and teorems used in this study are given in the second one. In the third section; the proof of ineffectiveness and limitation theorems are studied for generalised Nörlund summability. In the fourth section; the proof theorem related to generalized Nörlund summability of Fourier series is studied.