Çelik tel ve silis dumanı katkılı betonların sodyum klorürlü ortamda mekanik davranışı
The mechanical behaviour of steel fibre and silica fume added concrete in sodium chloride environment
- Tez No: 332277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFEDDİN BABAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma % 10, % 20 silis dumanı, % 0,4, % 0,8 çelik tel katkılı betonların 0 g/L, 15 g/L ve 30 g/L sodyum klorürlü (NaCl) ortamda mekanik özeliklerinin araştırılmasını içermektedir. Bu amaçla üretilen taze betonlar üzerinde birim ağırlık ve işlenebilme (VeBe)deneyleri yapılmıştır. Ayrıca 28. ve 91. günlerde sertleşmiş beton numuneler üzerinde çelik teltakviyeli ve silis dumanı katkılı betonlar üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve eğilme dayanımı tayini deneyleri yapılmıştır.Bu çalışmada elde edilen deney sonuçlarına bağlı olarak, çelik telin ve silis dumanının tuzluortama maruz betonların performansına belirgin etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study includes, the investigation of the mechanical behaviour of % 10, % 20 silica fume, % 0,4, % 0,8 steel fibre added concrete in the environment of 0 g/L, 15 g/L and 30 g/L sodium chloride (NaCl). Unit weight and workability experiments were made on the new concrete which was produced for this purpose. Also on 28 th and 91 st days of experiment,the tests of the compressive, the splitting tensile and the flexural strength on the sclerous concrete sample and on the steel fibre and silica fume added concrete were made.Depending on the experimental test results of this study, it can be said that, steel wire and silica fume does not have salient effect on the performance of concrete that exposed to salty environment.