Havza veri tabanı yönetiminde arcgıs model buılder uygulaması Tekirdağ merkez ilçe örneği
Under watershed database arcgis model builder processing example of province of Tekirdağ
  1. Tez No: 332306
  2. Yazar: ABDÜLHAKİM BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALBUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı olan ArcGIS programındaki Model Builder ve Geoprocessing özellikleri ile Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) haritası kullanılarak Tekirdağ merkez ilçesi?ne ait su havza karakteristiklerinin çıkartılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Tekirdağ Merkez ilçesine ait SYM haritası kullanılmıştır. Çalışma sonucunda görsel bir programlama dili olan Geoprocessing ve Model builder aracı ile hazırlanmış programa, herhangi bir SYM haritasının rahatlıkla uygulanabileceği koşullar sağlanmıştır. Geoprocessing, CBS verileri üzerinde yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgilerin yapılandırılmasıdır ve bütün CBS içerisinde kritik bir fonksiyondur. Model builder, Geoprocessing işlemleri kullanılarak karışık CBS işlemlerinin yapılandırılması ve oluşturulması için interaktif bir mekanizma sağlar. Arctoolbox aracı ArcGIS programında geoprocessing işlemlerinin bulunduğu araçtır. Arctoolbox aracındaki işlemler model tablosunda belirli bir işlem sırası ile birbiri ardına bağlanarak CBS işlemlerinin uygulanabilirliğini kolaylaştırabilmektedir. Model builder, birden fazla işlem gerektiren uygulamalar için hazırlanmış modellerin girdi verilerinin değiştirilerek kullanılmasına, kaydedilip taşınabilmesine olanak sağlayabilmektedir. Bu çalışma ile Tekirdağ Merkez İlçesi havza alanı için belli başlı havza karakteristikleri (akım yönleri, akış birikimi, su toplama alanının oluşturulması, drenaj hatlarının işlenmesi vb.) çıkarılarak ArcGIS Geoprocessing modeli geliştirilmiştir. Model ile havza karakteristiklerinin belirlenmesinde ArcGIS yazılımının bir eklentisi olan ArcHyrdo kullanılmıştır. ArcHydro ArcGIS in ücretsiz bir yazılımı olup hidrolojik uygulamalar için yazılmıştır. Tekirdağ Merkez ilçe için geliştirilen bu model ile, büyüklüğü önemli olmaksızın Sayısal Yükseklik verisi olan herhangi bir havzanın sadece SYM harita verisi girilerek havza karakteristikleri çıkarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a Geographic Information System (GIS) program, and Geoprocessing ArcGIS Model Builder program features DEM (Digital Elevation Model) map of a specific region using the work of removing the watershed characteristics. DEM map of the study area was used as the province of Tekirdag. At the end of the study, which is a visual programming language designed program Geoprocessing and Model Builder methods can easily be applied to any conditions provided DEM map. Geoprocessing, GIS analyzes of data obtained as a result of information is a critical function in structuring the whole GIS. Model builder, using Geoprocessing operations and for the creation of mixed interactive GIS provides a mechanism for structuring transactions. ArcGIS geoprocessing tool program where Arctoolbox tool operations. Arctoolbox tool operations one after the other with a fixed sequence specific binding to the model table applicability of GIS may facilitate transactions. Model builder, designed for applications that require more than one operation by changing the input data used in the models, saving and supply to be transported In this study, the main watershed characteristics for the catchment area of the Central District of Tekirdag ArcGIS Geoprocessing model is developed by subtracting. ArcGIS software is a plug-in model to determine the characteristics of the basin is used ArcHyrdo ArcHydro in ArcGIS is a free software applications written for Hydrolojik This model is developed for the Central District of Tekirdag, digital elevation data, irrespective of the size of any watershed characteristics of the basin can be removed only by entering the DEM map data.