Soğuk serada perlit ve cibrede yetiştirilen domates çeşitlerinin meyvelerine, farklı dozlarda kalsiyum (Ca) püskürtmenin, çiçek burnu çürüklüğü ve çatlamaya etkisi
The effect of spraying different dosages of calcium on the fruits of tomato cultivars grown in perlite and grape marc, on the blossom-end rot and fruit cracking
  1. Tez No: 332307
  2. Yazar: BENGÜL KÜÇÜKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu denemede, perlit ve cibrede yetiştirilen Alsancak F1 ve Swanson F1 domates çeşitlerinin meyvelerine, A/H olarak %0.00, %0.25 ve %0.75 lik Ca(NO3)2 çözeltisi püskürtmenin, çiçek burnu çürük (ÇBÇ) ve çatlak meyve oluşumuna etkileri araştırılmıştır. İlk altı hasatta meyve sayısı ve verimi Swanson F1 çeşidinde daha yüksektir. Perlit ortamı da ekimden hasada gün sayısı ile ilk altı hasattaki meyve sayısı ve verimi yönünden cibreden daha erkencidir. Toplam meyve sayısı Swanson F1 de daha yüksek bulunmasına karşın toplam meyve verimi ile pazarlanabilir meyve sayısı ve verimi yönünden konular arasındaki farklar istatistiksel olarak önemsizdir. ÇBÇ ve çatlak meyve sayısı ile sayısal ÇBÇ meyve % si Swanson F1 de daha fazladır. Kalsiyum dozlarının ÇBÇ ve çatlak meyve oluşumunu önlemedeki etkileri istatistiksel olarak önemsizdir. Sonuç olarak erkencilik yönünden Swanson F1 ve perlit ortamı; ÇBÇ ve çatlak meyve sayılarının azlığı ve sayısal ÇBÇ meyve % sinin düşüklüğü açısından Alsancak F1; ağırlık olarak pazarlanabilir meyve % si bakımından da Alsancak F1 in perlitte yetiştirilmesi önerilebilir. Araştırma sırasındaki olumsuz çevre koşulları, hastalık, zararlı ve fizyolojik bozukluklar verimi oldukça düşürmüş, genel ortalama olarak beş salkımlı bitkide toplam meyve verimi 1.27 kg/bitki, dekara 3000 bitki varsayılırsa 3.81 ton/da; pazarlanabilir meyve verimi ise 0.6 kg/bitki veya 1.8 ton/da olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this experiment, the effects of spraying Ca(NO3)2 solutions as w/v 0.00%, 0.25% and 0.75% on the fruits of tomato cultivars Alsancak F1 and Swanson F1 grown in perlite and grape marc, were investigated. The fruit number and fruit yield were higher in the first six harvests in Swanson F1.Perlite medium gave earlier fruit than grape marc according to the time from sowing to harvesting, fruit number and yield in the first six harvests. Although total fruit number was higher in Swanson F1, there were no significant differences statistically between treatments in total fruit yield, marketable fruit number and yield. Number of blossom-end rot (BER) and cracked fruits and percentage of BER as number were higher in Swanson F1. The effects of calcium levels on the prevention of BER and cracked fruits were not statistically significant. As a result, Swanson F1 and perlite medium for earliness; Alsancak F1 for the least number of BER and cracked fruits and percentage of BER as number; growing Alsancak F1 in perlite for the percentage of marketable yield as weight, can be recommended. The unsuitable environmental conditions, pest and diseases and physiological disorders during the experiment, markedly reduced the yield and as a general mean of yield from the plants with five trusses was 1.27 kg/plant, if 3000 plants/da (1000m2) is assumed, 3.8 tonnes/da; marketable yield was 0.6 kg/plant or 1.8 tonnes/da.