İnsansız hava aracı ile üç boyutlu arazi modeli oluşturulması ve orman yolu projelendirmesinde kullanım olanakları (Bolu örneği)
Generating of a three-dimensional terrain model with unmanned aerial vehicles and usage opportunities in forest road project (Bolu sample)
  1. Tez No: 983380
  2. Yazar: AŞKIN OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Coğrafya, Forestry and Forest Engineering, Geodesy and Photogrammetry, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İnsansız Hava Araçları (İHA) ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntülerden üç boyutlu sayısal arazi modeli (SAM) üretilmiş ve bu modellerin orman yolu projelendirme sürecinde kullanım olanakları araştırılmıştır. Çalışma alanı, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Göynük Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan 300 m uzunluğundaki bir orman yolu güzergâhıdır. Bu çalışmada DJI Phantom 4 Pro RTK modeli kullanılarak 2019 (yapım öncesi) ve 2025 (yapım sonrası) yıllarına ait iki farklı uçuş gerçekleştirilmiştir. Elde edilen görüntüler Pix4D Mapper yazılımında işlenerek ortofoto, yoğun nokta bulutu, sayısal yüzey modeli (SYM) ve SAM üretilmiştir. Elde edilen veri setleri ArcGIS 10.3 ile mekânsal analizler yapılmış, elde edilen veriler AutoCAD Civil 3D ortamına aktarılmış ve Orman Genel Müdürlüğü standartlarına uygun yol projelendirme süreci benimsenmiştir. Elde edilen bulgulara göre İHA tabanlı fotogrametrinin kısa sürede yüksek doğruluklu veri sağladığını göstermektedir. SAM üzerinden yapılan analizler sonucunda yol güzergâhı için toplam 1021.21 m³ kazı ve 980.74 m³ dolgu hesaplanmış, yaklaşık 40.47 m³ kazı fazlası belirlenmiştir. Bu değerler, sahada inşa edilen yolun B tipi tali orman yolu standartlarına uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca CBS ve CAD entegrasyonu sayesinde güzergâh planlamasının daha hızlı, maliyet etkin ve çevresel açıdan daha sürdürülebilir olduğu görülmüştür. İHA destekli arazi modelleme yaklaşımı, geleneksel yöntemlere kıyasla daha hassas ve verimli sonuçlar sunmakta, doğal kaynak yönetiminde ve sürdürülebilir orman yolu planlamasında önemli bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, three-dimensional Digital Terrain Models (DTMs) were generated from high-resolution images acquired by Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), and the potential use of these models in the forest road design process was investigated. The study area is a 300 m long forest road alignment located within the boundaries of the Göynük Forest Enterprise, Bolu Regional Directorate of Forestry. A DJI Phantom 4 Pro RTK was employed to conduct two separate flights in 2019 (before construction) and 2025 (after construction). The collected images were processed in Pix4D Mapper to produce orthophotos, dense point clouds, Digital Surface Models (DSMs), and DTMs. The resulting datasets were analyzed in ArcGIS 10.3, transferred to AutoCAD Civil 3D, and the road design process was carried out in accordance with the standards of the General Directorate of Forestry. The findings demonstrate that UAV-based photogrammetry provides highly accurate data within a short time. Analysis of the DTMs revealed a total excavation volume of 1021.21 m³ and a fill volume of 980.74 m³, with approximately 40.47 m³ of excess excavation. These results indicate that the constructed road complies with the standards of a Type-B secondary forest road. Furthermore, the integration of GIS and CAD facilitated a faster, more cost-effective, and environmentally sustainable alignment design. The UAV-supported terrain modeling approach offers more precise and efficient results compared to traditional methods and constitutes an important alternative for natural resource management and sustainable forest road planning.