Karbazol-tertiyofen in elektropolimerizasyonu, karakterizasyonu, kapasitör ve sensör uygulamaları
Electropolymerization, characterization, capacitor and sensor applications of carbazole-terthiophene
- Tez No: 332314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Karbazol (Cz), 2,2?:5?,2??-Tertiyofen (TTh) ve P(Cz-ko-TTh) kopolimeri döngülü voltametri (DV) ile camsı karbon elektrot (CKE) üzerine elektrokimyasal yöntemle polimerleştirildi. Farklı konsantrasyonlardaki Cz ve TTh homopolimerler, [Cz]0/[TTh]0 = 1/1, 1/2, 1/5 ve 1/10 ve [Cz]0/[TTh]0 = 1/1, 2/1, 5/1 ve 10/1 farklı başlangıç oranlarındaki kopolimerler DV, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopi (FTIR-ATR), taramalı elektron mikroskopu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EES) ile karakterize edildi. Modifiye elektrotların kapasitif davranışları Nyquist, Bode - magnitut, Bode ? faz, admitans ve kapasitans grafikleriyle bulundu. Kopolimerin en yüksek düşük frekans kapasitans değeri [Cz]0/[TTh]0 = 1/10 başlangıç konsantrasyonlarında [Cz]0/[TTh]0 için CLF= 4.110 mF cm-2 elde edilmiştir. [Cz]0 / [TTh]0= 1:1 başlangıç konsantrasyonlu kopolimerin dopamine karşı duyarlılık gösterdiği DPV yöntemi ile yapılan ölçüm sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Karbazol (Cz), 2,2?:5?,2??-Tertiyofen (TTh) and P(Cz-ko-TTh) were electrocopolymerised on glassy carbon electrode (GCE). The resulting homopolymers of Cz and TTh in different concentrations, copolymers in different initial feed ratios of [Cz]0/[TTh]0 = 1/1, 1/2, 1/5, 1/10 and [Cz]0/[TTh]0 = 1/1, 2/1, 5/1, 10/1 were characterised by CV, Fourier-transform infrared reflectance attenuated transmittance (FTIR-ATR), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray analysis (EDX), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The capacitive behaviours of the modified electrodes were defined via Nyquist, Bode-magnitude, Bode-phase, Admittance and Capacitance plots. The highest low-frequency capacitance (CLF) were obtained from initial monomer concentrations [Cz]0/[TTh]0 = 1/10 (CLF= 4.110 mF cm-2). The copolymer of [Cz]0 / [TTh]0= 1:1 initial feed ratio was senstive for dopamin that determined from DPV voltammograms.