Asetilkolin ve karbakolün izole kurbağa akciğer şeritleri üzerindeki etkileri ile ilgili bir çalışma
- Tez No: 27700
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZ BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kurbağa akciğer dokusunda intrensek tonus üzerine karbakol, asetilkolin ve asetilkolin + f izostigmin ' in etkileri tek doz tekniği veya kümülatif teknik kullanılarak değerlendirildi. Sağ ve sol akciğer uzunlamasına kesi yapılarak 1.5-2 cm uzunluğundu şeritler haline getirildi. Isısı 25°C sabit tutulan ve Ringer Solüsyonu içeren organ banyosuna 0.5 g tansiyon altında asıldı. Doku boyundaki değişmeler izotonik levye aracılığı ile isli kağıda yazdırıldı. Tek doz karbakol uygulamalarında intrensek tonus üzerinde ek bir kasılma gelişti. Kümülatif tekniğin uygulandığı deneylerde ise kasılma doza bağımlı olarak azaldı. Asetilkolin tek doz uygulaması ile yapılan deneylerde intrensek tonus üzerine ek bir kasılma elde edildi ve bu kasılma kararlılığını korudu. Fizostigminli ortamda ise intrensek tonus üzerine gelişen kasılmalar kararlılığını koruyamadı. Kümülatif tekniğin uygulandığı deneylerde asetilkolinin neden olduğu kasılma konsantrasyona bağımlı artış gösterdi. özellikle yüksek konsantrasyonlarda, kullanılan şeritlerin çoğunda kasılma belirli bir maksimuma ulaştıktan sonra azalma eğilimine girdi. Fizostigminli ortamda kümülatif asetilkolin uygulamalarının yapıldığı deneylerde, fizostigmin içermeyen ortamda yapılan asetilkolin uygulamalarına benzer sonuçlar elde edildi. Ancak, kasılma boyları daha küçük bulundu. Bu bulgular, kurbağa akciğer dokusunda kullanılan ajanlar tarafından tetiklenebilen inhibitor karekterde bir mekanizmanın varlığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of carbachol, acetylcholine and acetylcholine plus physostigmine on intrinsic tone of the frog lung tissue were considered by using single or cumulative dose techniques. The right and left lungs of the pitted frog were rapidly removed. Strips (1.5-2 mm width, 1.5-2 cm long) were obtained from tissue by cutting longitudinally. The preparation was mounted under 0.5 g tension in a jacketed organ bath containing Frog Ringer solution. The bath medium was continously bubbled with oxygen and its temperature was kept at 25°C. Changes in tissue length were recorded on a smoked drum via an isotonic lever. In the experiments in which single dose technique used, carbachol caused an additional contraction on intrinsic tone; the contraction tended to decrease after reaching a maximum especially at higher doses of the drug. Acetylcholine-induced contraction did not show any tendency to decrease in monitoring period. On the other hand, in the presence of physostigmine, the tonus due to acetylcholine ewhibited a declivity in the cause of time. In the experiments in which cumulative dose technique used, a dose-dependent decrease in carbachol-induced contractions was observed, where as a dose-dependent increase was noticed in acetylcholine-induced contractions. In the presence of physostigmine however, the amplitude of the contactions caused by acetylcholine was smaller than that of absence of physostigmine. These findings suggested that an inhibitory mechanism