Tekirdağ kent merkezi kıyı şeridinin görsel peyzaj kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Tekirdag city center coastline in terms of scenic visual landscape quality
- Tez No: 332316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Tekirdağ ili kıyı bandının, çeşitli değişkenler doğrultusunda irdelenerek görsel peyzaj kalite analizi yapılması ve analiz ve değerlendirmeler sonucunda ileride yapılması düşünülen planlama ve tasarım çalışmalarına altlık oluşturması amaçlanmıştır. Tez çalışmasının ana materyalini; Tekirdağ ili Değirmenaltı Mahallesi ile Altınova Mahallesi sınırları içerisinde yer alan kıyı bandına ait 45 adet fotoğraf ve bu fotoğraflar ile yapılan foto-anket oluşturmuştur. Anket çalışması kullanıcı ve uzman olmak üzere iki gruba uygulanmıştır. Kullanıcı grubunu Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümü öğrencileri, uzman grubunu ise öğretim üyeleri ve öğretim elemanları oluşturmuştur. Kullanıcı grubu ile uzman grubu arasında kullanımlara bağlı olarak mekan tercihinde farklılık olup olmadığını tespit etmek için her iki gruba da aynı anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasında her bir fotoğraf doğallık, uyum, bakım, açıklık, düzen, güven ve manzara güzelliği parametreleri bakımından Likert ölçeğinde 1, 2, 3, 4, 5 (5 en yüksek, 4 yüksek, 3 orta, 2 düşük ve 1 en düşük) puan aralığında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler yolu ile elde edilen araştırma bulgularına dayanarak çalışma alanı sınırları içerisinde kalan kıyı bandının kullanım açısından tercih sebepleri ile parametreler arasında ilişki kurulmuştur. Daha önce belirlenen yedi parametreden beş parametrenin (uyum, bakım, düzen, güven, manzara güzelliği) mekan tercihlerini olumlu veya olumsuz yönde etkiledikleri sonucuna varılmıştır. Uzman grubuna uygulanan anket çalışması sonucunda yeşil alanın veya doğanın hakim olduğu fotoğrafların en çok tercih edildiği görülürken; kullanıcı grubunda ise yapısal elemanların hakim olduğu fotoğrafların da tercih edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This MSc. Thesis aims to analyse Tekirdag coastline visual landscape quality by using a variety of variables and to create a base for the future planning and design work as a result of analysis and evaluation. 45 photograps which belong to Tekirdag coastline between Degirmenalti District and Altınova District and foto-questionnaire by using these photograps are the main materials. Questionnaire was applied two groups named users and experts. User group is consists of Namık Kemal University Faculty of Fine Arts, Design and Architecture Department of Landscape Architecture students, experts group is consist of teaching staffs of the same departments. The same questionnaire was applied to both groups to determine whether differences depending on space preference. Each photographs were rated from 1 to 5 in terms of naturalness, coherence, maintenance, spaciousness, order, confidence and scenic beauty on Likert scala. The relationship between the parameters and the reason of space preference of research area were established through the descriptive statistics. Five parameters of seven parameters determined previously affect the space preference by positively or negatively is concluded. As a result of questionnaire; dominated by green areas pictures are most preferred by experts, users also preferred the pictures which have been dominated structural elements.