Akıllı tekstillerde kullanılmak üzere halokromik boyalarla boyanmış poliamid 6,6 kumaşın yaş haslıklarının incelenmesi
Examination of wet fastness halochromic dyed polyamide 6,6 fabrics for using smart textiles
  1. Tez No: 332317
  2. Yazar: AYBEN PAKOLPAKÇIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN DELİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Halokromik boyalar pH değişimine bağlı olarak tersinir renk değişimi meydana getirirler. Bu renk değişimi ortamda asit veya baz varlığında bir ikaz sinyali olarak kullanılabilir. Tekstil materyallerine halokromik özelliğin kazandırılmasında konvansiyonel boyama ucuz ve kolay bir yöntemdir. Bu çalışmada poliamid 6,6 dokunmuş kumaş Bromkresol Moru ve Alizarin Kırmızı S ile çektirme yöntemine göre, 98 ºC `de 1 saat boyanmıştır. Yaş haslıkları iyileştirmek amacıyla, dört farklı ticari fiksatör ve tannik asit ile ard işlem uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda fiksatör ile yapılan denemelerde her iki boya için , %3 Setafix S ile en yüksek su haslık değerleri elde edilmiştir. Tannik asit kullanılan ve Bromkresol moru ile yapılan çalışmalarda sadece düşük konsantrasyon yapılan boyamalarda bir gelişme kaydedilirken, yüksek konsantrasyonda bir gelişme gözlenmemiştir. Alizarin Kırmızı S ile boyanan ve tannik asit ile ard işlem gören numunelerde iyi su haslıkları elde edilmiştir. Yıkama haslığı testi uygulandığında oldukça yüksek haslıklar elde edilirken, renk değişim skalasıyla değerlendirme yapıldığında aynı sonuçlar elde edilememiştir. Bromokresol Moru ile yapılan denemelerde fiksatör ve tannikasit kullanımı renk değişimini oldukça fazla etkilerken, Alizarin Kırmızı S `de bu etkinin olumlu yönde olduğu kaydedilmiştir. Çalışmada, seçilmiş kumaşlar HCI ve NaOH kullanılarak hazırlanan pH 2-10 arasında 5 farklı çözeltiye daldırılmış ve renk değişimi incelenmiştir. Ard işlem gören numunelerde renk değişiminin diğer işlem görmeyen kumaşlara nazaran daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Halochromic dyes are which changes color when pH changes occur. The colour changing can be used a warning signal in the prensence of acid or base. Conventional dyeing is cheap and easy process of acquiring the halochromic textile property. In this study, polyamide 6,6 woven fabric was dyed using Bromocresol Purple and Alizarin Red S dyes 98 ° C for 1 hour. For the purpose of enchanging wet fastness, four different commerical fixator and tannic asid used aftertreatment. As aresult of these studies , water fastness test was applied, it was found that 3% Setafix S imparted to the gratest water fastness improvement. Tannic acid used , studies with Bromocresol Purple dyeing only low concentration dyed samples have been make progress while high concentration dyed fabrics have not make progress. Tannic asid used, dyed with Alizarin Red S samples was observed good water fastness. The washing fastness of the samples were recorded very good values, but colour loss of original samples were not obtained same results. Bromcresol Purple dyed samples were affected both fixator and tannic asid aftertreated conversely, Alizarin Red S dyed fabrics were obtained positive effect. In this work, selected fabrics were immersed 5 different solution pH 2-10 which was prepared HCI and NaOH, color shift was investigated. Aftertreated fabrics changed color slower than other, was observed.