Anyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerin toprak ortamında parçalanabilirliklerinin tarla koşullarında belirlenmesi
Investigation of anionic and cationic surfactants degradability in soil at field conditions
- Tez No: 332318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı yüzey aktif maddelerin topraktaki davranışlarının incelenmesidir. Bu amaçla iki tane farklı yapıdaki yüzey aktif madde, farklı konsantrasyonlarda toprağa uygulanmıştır ve zamana bağlı olarak bu malzemelerin topraktaki davranışları incelenmiştir. Birinci yüzey aktif madde LAS (Linear Alkil Benzen Sulfanate) olup, deterjan yapımında kullanılan anyonik bir yüzey aktif maddedir. İkinci yüzey aktif madde ise ticari ismi DEHYQUART AU-46 (Fattyacids, C10-20 and C16-18-unsatd., reaction products with triethanolamine, di-Mesulfate-quaternized) olan, çamaşır yumuşatıcısı üretiminde kullanılan katyonik bir yüzey aktif maddedir. Her iki yüzey aktif maddenin Çorlu bölgesinde atık olarak direkt suya, indirekt olarak arıtma çamurları ile toprağa salınımı oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the behaviours of surfactants in soils. For this aim two different surfactants are applied to the soil in different concentrations and time dependent behaviours of this surfactant will be examined. First surfactant is LAS (linear alkyl benzene sulfonate), an anionic surfactant, which is used for detergent production. Second surfactant is named as DEHYQUARD AU-46 (Fattyacids, C10-20 and C16-18-unsatd., reaction products with triethanolamine, di-Mesulfate-quaternized), a cationic surfactant, which is used as softening agent in textile industry. Both surfactants are given into directly water; indirectly soil as a waste in Çorlu area, with high amounts.