Ortak bir izolasyon tabanına sahip olan binaların sismik davranışı
Seismic behavior of buildings with a common isolation basemat
  1. Tez No: 332333
  2. Yazar: MUHARREM SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sismik izolasyon teknolojisi tüm dünyada ve Türkiye'de depreme dayanıklı bir yapı tasarımı tekniği olarak giderek yaygınlaşan bir şekilde kullanılmaktadır. Tipik olarak bir binanın kendi bağımsız izolasyon sistemi olmakla birlikte, belirli uzunluğu aşan binalar genleşme derzleri ile birbirlerinden ayrılmak zorundadırlar. Bu durumda, ortak bir sismik izolasyon tabanı üzerinde dinamik olarak bağımsız hareket eden birden fazla bina ortaya çıkmaktadır. Benzer durum, mevcut bitişik nizam binaların ortak bir sismik izolasyon sistemi ile deprem güçlendirmesi yapılmak istenildiğinde de ortaya çıkabilmektedir. Genleşme derzleri, bu binaların ayrı ayrı sismik izolasyon tabanlarına sahip olmalarına müsaade edemeyecek kadar küçüktür. Bu sistemlerin analizindeki yaklaşımlardan biri, izolasyon katının üstündeki binaların dinamik etkileşimini göz ardı ederek bu yapıları bağımsız yapılar gibi analiz etmek olabilir. Öte yandan, bahsi geçen etkileşimin sismik davranış üzerindeki etkileri göz ardı edilemeyecek düzeyde de olabilir. Ayrıca, birden fazla üstyapıya sahip bu tür sismik izolasyonlu sistemlerin eşlenik ankastre yapılara göre sismik performansları incelenmesi gereken diğer bir husustur. Bu tez çalışmasında, ortak bir izolasyon tabanına sahip birden çok binanın bulunduğu yapısal sistemlerin modellenmesi anlatılmış ve sismik davranışları binaların dinamik etkileşimi de göz önüne alınarak parametrik bir çalışmayla incelenmiştir. Oluşturulan prototip yapısal sistemler 1989 Loma Prieta-LGPC, 1994 Northridge-Sylmar ve 1995 Kobe-KJMA deprem kayıtlarına maruz bırakılarak sismik davranışları incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Çalışmada üstyapı dış merkezliği, üstyapıların plan üzerindeki geometrik yerleşimleri, bina toplam kat sayısı ve izolasyon sistemi periyodu birer parametre olarak göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The seismic isolation technology is being used in commonly as an earthquake resistant design technique all over the world and also in Turkey. While a building has its own isolation system, buildings horizontally exceeding a certain length must be separated with expansion joints. As a result, dynamically independent buildings on a common seismic isolation basemat come into scene. A smilar case may be appear when the attached buildings are wanted to reinforce with common seicmic isolation system. Expansion joints are so small that they do not allow each building to have its own seismic isolation base. One of the approaches in the analysis of these systems could be that by ignoring dynamic interaction of buildings above the isolation floor, these buildings can be analyzed independently. On the other hand, the effects of aforementioned dynamic interaction on seismic behavior could be at such a high level that it cannot be ignored. Moreover, it is necessary to investigate the performences of seismic isolation system that has multiple superstructures as correlative fixed base buildings. In this study, modeling of structural systems which include several buildings with a common seismic isolation basemat is described and a parametric study is conducted by taking the effects of dynamic interaction on the seismic behavior of the buildings into consideration. Seismic behaviors of the prototype structural systems are examined under the 1989 Loma Prieta-LGPC, the 1994 Northridge-Sylmar and the 1995 Kobe-KJMA earthquakes, and also the findings are presented comparatively. In the study, superstructure eccentricity, plan layout of the superstructures, total number of floors and the isolation system periods are taken into consideration as different parameters.