Yakın alan iletişimi için sadakat uygulamaları platformunun geliştirilmesi
Developing loyalty application platform for near field communication
- Tez No: 332332
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yakın Alan İletişimi, ISO14443 Kimlik Kartları - Temassız Akıllı Kartlar ve FeliCa standartlarına dayalı, iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesini sağlayan kısa mesafe kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi, yüksek frekansta (13.56 MHz) ve düşük bant genişliğinde (en çok 424 Hertz) güvenli bir arayüz üzerinden veri haberleşmesini sağlamaktadır. İki NFC uyumlu cihazın birbirine yaklaştırılması ile gerçekleşen NFC iletişimi, fiziksel güvenlik unsurlarını da barındırmaktadır. Sadakat, firmaların müşterilerini kendilerine bağlı ve hatta bağımlı hale getirmek için uyguladığı, kullanıcıların ise bu bağlılıktan daha fazla getiri elde etmeleri neticesinde razı olduğu bir ilişki türüdür. Firmalar sadakat konusundaki işlemleri günümüzde temaslı kartlar vasıtası ile takip etmekte, bu ise kullanıcılar açısından pek çok kartın idame edilmesi, firmalar açısından ise sınırlı bilgi işleme gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Banka üzerinden ödeme işlemleri de yine günümüzde genel olarak kartlar ile takip edilmektedir. Bu çalışma, sadakat kartlarının, NFC teknolojisi ile zenginleşmiş akıllı telefonlar üzerinde gerçekleştirilmesini içermektedir. Bu sayede NFC özellikli akıllı telefona sahip olacak kişilerin diledikleri kadar sadakat kartını telefon üzerine yükleyerek, kart kullanımı ile yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması yanında pek çok ek avantajı da beraberinde getirecektir. Çalışma kapsamında önce modelleme gerçekleştirilmiş, daha sonra da önerilen modelin test edilmesine olanak sağlamak üzere prototip geliştirilmiştir. Model sayesinde, mobil telefon üzerinde yüklü bulunan ön ödemeli kart ya da kredi kartı kullanarak yapılan alışverişlerin hemen sonrasında, aynı telefonda mevcut olan sadakat uygulamaları tarafından kullanıcıya öneriler yapılmakta, önerilerin kullanıcılar tarafından benimsenmesi halinde ise bu durumdan bütün paydaşlar yararlanabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Near Field Communication is a wireless technology that provides simple, easy, and secure short-distance communication between two electronic devices based on ISO 14443 Cards - Contactless Smart Cards and FeliCa - standards. NFC technology provides secure data communication through high frequency (13.56 MHz) and low-bandwidth (up to 424 Hertz) interface. Bringing two NFC enabled devices close to each other performs the communication in NFC. Loyalty is a way for companies to keep their customers affiliated to them, and for customers to have high expectations to get reward for their commitment. Traditionally, companies are tracking loyalty actions through contact smart cards. This situation causes troubles for customers to keep many cards of different companies; it causes some trouble to the firms as well, such as being forced to use limited information processing capability of contact smart cards. This work contains realization of loyalty cards through smartphones enriched with NFC technology. In this way, customers who have NFC enabled smartphone can load their loyalty cards to their phones as much as they want and this will bring many additional advantages such as the disappearance of difficulties related to the use of many loyalty cards. In the scope of this work, modelling was realized, then the prototype which will be used in order to allow testing the proposed model has been developed. Through out this working, after doing shopping using a prepaid card or a credit card installed on the mobile phone, recommendations are offered from loyalty applications found on the same mobile phone to the customers, all stakeholders will benefit from this situation in case of adoption these recommendations by customers.