Bulut bilişim servislerinde kimlik doğrulama ve yetkilendirme
Authentication and authorization in cloud computing services
  1. Tez No: 332337
  2. Yazar: REDI GOKAJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geniş bant internetin gelişmesiyle beraber web tabanlı uygulamaların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Daha kaliteli mobil cihazlar üretiliyor ve insanlar her gün daha fazla kapasiteli veri depolama ortamlarına ihtiyaç duyuyorlar. Bunu sağlamak için ise, merkezi depolama sistemleri yapılmıştır. Bu şekilde çok güçlü sunuculardan insanlar veri ve hizmet almaktadırlar. Bu tür sunucularda yapılan iş ?Cloud Computing? olarak adlandırılmaktadır. Türkçe?de ise bu teknoloji ?Bulut Bilişim olarak geçmektedir. Bulut bilişim kısaca, bulutta (internette bir yerde) bulunan bir sunucuda, herhangi bir cihaz aracıyla bu sunucuya ait uygulamaların ve servislerin çalıştırılması olayıdır. Bulut bilişim ile bilgisayarlarda (veya mobil cihazda) olan resim, müzik, video, ofis uygulamaları, arşivleme, ajanda, dil çevirici programları ve tüm kişisel dosyalar, internette olan bir bulut sunucusuna taşınılmaktadır. Bu şekilde internete bağlı olunan herhangi yerden ve herhangi bilgisayar veya mobil cihazdan bu programlar ulaşılabilir hale gelmektedir. Bulut bilişim uygulamalarına ve servislerine örnek olarak Google Mail, Apple iCloud, Ubuntu One, Google Docs, Microsoft SkyDive, Picasa, Flickr, vb. olarak verilebilir. Bulut bilişim, gelecek için oldukça önemli bir gelişme olarak ortaya çıkıyor fakat çözülmesi gereken bazı sorunları beraberinde getiriyor. Veri güvenliği, sistem performansı ve stabilizasyon sağlanması gerekmektedir. İnsanlar tarafından akıllı mobil cihazların kullanımı her gün artmakta olduğu için güvenlik sorunları çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu tezin amacını gösteren konu ise, mobil cihazlardan bir buluta kimlik doğrulama ve yetkilendirme işlemidir. Bu tez çalışmasında kullanıcı doğrulama işlemi için mobil imzası entegre ederek bulut üzerinde daha güvenilir mobil uygulamalar geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tasarlanan altyapı modüler bir yapıda olduğu için herhangi bir uygulamaya koruma olarak eklenebilir. Tasarlanan jetonlu işlem yapma mekanizması ise kullanıcı yetkilendirmeyle bağlı olduğu için her kullanıcının sadece kendine ait olan haklar üzerinde işlem yapabilme hakkı vardır. Bu şekilde bulutta çalışan yazılım hizmetleri için kullanıcı bazında farklı roller belirlemek mümkündür. Ayrıca, tasarlanan altyapı bir uygulama ile desteklendiği için, ortaya çıkan mobil uygulama bir üniversite ortamında kullanılabilmektedir. Bu şekilde, öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından kullanılabilecek olan bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of broadband Internet, the number of web-based applications is increasing every day. New high quality mobile devices are being produced every day and people have large data storage needs. To achieve this, central storage systems have been installed. In this way, data and services that people receive, will be supplied by very powerful servers. This kind of work is done with the concept that we call