Zekeriyaköy vadisi biyotopları üzerine araştırmalar
Studies on the biotopes of the Zekeriyaköy - valley
- Tez No: 332336
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan kaynaklı çevre sorunları ve potansiyel sonuçları üzerine onlarca araştırma yapılmakta ve üzerine çokça şeyler söylenmektedir. Bu çerçevede doğa koruma konusunun çevre bilimleri için ana başlık olarak kabul edildiği herkesçe kabullenilmiş bir gerçektir. Doğa koruma peyzaj planlama çalışmalarının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Hackett?e göre peyzaj planlama yaratıcı doğa koruma olarak tanımlanmaktadır. Modern anlamda doğa koruma ise, bir peyzajın jeolojik ve biyolojik çeşitliliğini korumayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda peyzaj ekolojisi, peyzajın yapısı ve işleyişi hakkında sağladığı bilgilerle bu alanda en önemli katkılar yapmaktadır. Bu çalışmanın amacı yukarıda belirtildiği üzere Zekeriyaköy Vadisi?nin biyotopları ve floristik yapıları hakkında daha detaylı bilgi üretmek ve planlama çalışmaları için altlık oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma alanına ait orman amenajman haritası, IKONOS multispektral uydu görüntüsü ve arazi incelemelerine dayanılarak temsili biyotop haritası hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise 2011-2012 yılları arasında Sarıyer ilçesi sınırları içinde yer alan Zekeriyaköy Vadisi biyotoplarının floristik çeşitliliğini tespit amacıyla arazi çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda doğala yakın biyotoplarda 77 familya, 241 cins ve bu cinslere ait 332 takson tespit edilmiştir. Bu bitkilerin 6 tanesinin Türkiye için endemik bitki olduğu belirlenmiştir. Araştırma alanından toplanan taksonların Flora bölgelerine göre dağılımı: Avrupa-Sibirya elementleri % 23.80, Akdeniz elementleri % 20.8 ve Iran-Turan elementleri % 0.9 şeklindedir. Geri kalan % 54.5?lik kısım geniş yayılışlı bitkiler olarak belirlenmiştir. Ayrıca yaşam formu spektrumuna göre hemikriptofit ve terofitler alanın hâkim bitkilerini oluşturmaktadır. IUCN?in tehlike kategorilerine göre yapılan sınıflandırmada ise 13 türün tehdit altında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan büro ve arazi çalışmaları sonucunda elde edilen bilgilere dayanılarak Zekeriyaköy Vadisi?nin biyotopları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma sonuçları yakın çevrede gerçekleştirilen benzer çalışmalarla da kıyaslanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A great deal is being written and said about human-caused environmental problems and its potential results. So that it is generally agreed today that conservation of natural resources is the fundamental topic of environmental sciences. Nature conservation is the most important part of the landscape planning studies. According to Hackett, landscape planning is defined as a creative conservation. In modern sense nature conservation is the protection of geological and biological diversity. Within this context landscape ecology can be played role in this practices. The purpose of the study is to produce a more complete understanding data about floristic diversity of the biotopes of Zekeriyaköy-Valley. For this purpose widespread biotopes determinated according to examining of Forest Management Map, Satellite image (IKONOS) and landscape observations. In the next step field studies were carried out from 2011 to 2012 in order to determine the floristic diversity of biotopes of Zekeriyaköy-Valley. Most parts of the study field consisted of forests, affoerstations, settlement, bushes and grassland vegetation types. In the conclusion of this study it is determined that close natural biotopes has 332 taxa belonging to 77 families and 241 genera. In settlements areas 385 taxa (native and exotic species) were determined. Of all the collected native specimens, 6 taxa are endemic for Turkey. In the distribution of the taxa according to floristic regions, Euro-Siberian elements ranked first, with a rate of 23.80%; followed by Mediterranean elements, with a rate of 20.80%; Irano-Turanian, with a rate of 0.9% and 46.77% of the taxa are of unknown region or widespread. According to life form spectrum Hemicryptophytes and therophytes plants are dominantly in the study area. When the extinction situation of the taxa determined in the study area was examined, it was established that 13 plant taxa were in IUCN threat categories. At finally represantative biotope map and floristic findings are evaluated according to the result of the study. I hope so this study provide a basis on which to make management decisions on local government and also on other related initiatives through biotope mapping and landscape planning.