Mezun takip sistemlerinin gerekliliği ve İstanbul Üniversitesi için mezun takip sistemi uygulaması: EYOKA
Requisiteness of graduate tracking systems and graduate tracking systems application for Istanbul University: EYOKA
  1. Tez No: 332338
  2. Yazar: EMRE AKADAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYVAZ REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, üniversiteler için mezunlarının önemi ve öğrencilerin mezun olduktan sonra üniversitelerine yapabilecekleri katkılar ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Yurt içi ve dışı örnekler incelenerek mevcut mezun sistemlerinde ne gibi tercihler yapıldığı bilgilerine ulaşılmıştır. Yapılan alan yazın taramalarından elde edilen bilgiler ışığında üniversitelerin mezunları hakkında bilgi sahibi olabilmesi için bir mezun takip sistemine ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış ve konunun öneminden bahsedilmiştir. Alan yazın bilgilerinden de yararlanarak İstanbul Üniversitesi için bir mezun takip sistemi uygulaması olan EYOKA geliştirilmiştir. İnternet tabanlı uygulamalarda yeni teknolojilerin kullanımının arttığı günümüzde, bu çalışma kapsamında mezun takip sistemi uygulamasının web tabanlı olarak geliştirilmesi tercih edilmiştir. İnternet tabanlı sistemlerin faydaları ve yaygınlıkları ile ilgili bilgilere yer verilmiş ve bir mezun takip uygulaması geliştirme ortamı olarak en iyi çözümün, internet üzerinde çalışan bir otomasyon sistemi olması gerekliliği savunulmuştur. Geliştirilen uygulama, UML (Unified Modelling Language) kullanılarak belgelendirilmiştir. Geliştirilen uygulamanın çalışma adımları ve ekran görüntülerine yer verilerek sistemin çalışma yapısı belirtilmiştir. Bu tez çalışması neticesinde geliştirilen uygulamanın, İstanbul Üniversitesi yönetimi ile mezunları ve halen okumakta olan öğrencileri ile mezunları arasında bir bağ kurması beklenmektedir. Ayrıca bu bağın kuvvetlenmesi için planlanacak etkinliklerin duyurulması yine geliştirilen bu sistem tarafından sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of alumni and their contributions for alma mater was researched. The alumni systems, as national and foreign samples, were also analyzed in order to understand their preferences. The importance of the study was literaturally reviewed. It was emphasized that universities needed alumni follow-up system in order to get information about their alumni. Thus the alumni follow-up system, EYOKA, was developed for Istanbul University. The alumni follow-up system was developed as a web-based application because of improvement of new technologies. In this study the advantages and extensity of web-based systems were also discussed. Because of those advantages and extensity, Web based automation system is the most convenient way to bu,ld-up such a system. The developed application was modeled using UML. It was shown that system?s working structure via application work steps and screenshots. Establishing a connection between Istanbul University and their alumni and students is expected as a result of this project. Also it was provided that event announcements emitted by the system in order to can be strongly the connection.