Sapanca bölgesindeki derelerde balık parazitlerinin belirlenmesi
Determination of fish parasites in Sapanca district rivers
  1. Tez No: 332344
  2. Yazar: EBRU YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKMIRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sapanca Bölgesi?nde yer alan Balıkhane, Mahmudiye ve Kurtköy derelerinde yaşayan balıkların parazitlerini tespit etmek amacıyla Mayıs 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada 17 adet tatlısu kaya balığı (Proterorhinus marmoratus), 138 adet ot balığı (Phoxinus phoxinus), 12 adet kızılkanat balığı (Scardinius erythrophthalmus), 79 adet acı balık (Rhodeus amarus), 8 adet eğrez balığı (Vimba vimba), 3 adet inci balığı (Alburnus alburnus), 7 adet kızılgöz balığı (Rutilus rutilus), 44 adet tatlısu kefali (Squalius cephalus), 4 adet tatlısu kaya balığı (Neogobius fluviatilis), 2 adet turna balığı (Esox lucius) ve 29 adet tatlısu kefali (Petroleuciscus borysthenicus) olmak üzere toplam 343 adet balık elektroşok cihazı ile yakalanarak parazitolojik açıdan incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Balıkhane, Mahmudiye ve Kurtköy derelerinden yakalanan tatlısu balıklarında 154 adet Trichodina sp., 1 adet Costia necatrix (Protozoa); 184 adet Gyrodactylus sp., 14 adet Paradiplozoon homoion (Monogenea); 3 adet Eustrongylides excisus (Nematoda) ve 2 adet Piscicola geometra (Hirudinea) olmak üzere 6 tür parazit bulunmuştur. Bulunan bu parazit türlerinin hepsine Balıkhane Deresi?nin balıklarında rastlanırken Mahmudiye Deresi?nin balıklarında 2 tür (Gyrodactylus sp., Trichodina sp.) ve Kurtköy Deresi?nin balıklarında ise 4 tür (Paradiplozoon homoion, Gyrodactylus sp., Trichodina sp., Piscicola geometra) parazit bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine parasite fauna of fish which lived in Balıkhane, Mahmudiye and Kurtköy brooks in Sapanca Region between May 2011-April 2012. During the study a total of 343 fish specimens (17 tubenose goby (Proterorhinus marmoratus), 138 minnov (Phoxinus phoxinus), 12 rudd (Scardinius erythrophthalmus), 79 bitterling (Rhodeus amarus), 8 vimba (Vimba vimba), 3 bleak (Alburnus alburnus), 7 rosch (Rutilus rutilus), 44 chub (Squalius cephalus), 4 sand goby (Neogobius fluviatilis), 2 pike (Esox lucius) and 29 black sea chub (Petroleuciscus borysthenicus)) were examined for parasites. As a result of this investigation six parasites species were found (Trichodina sp., Costia necatrix, Gyrodactylus sp., Paradiplozoon homoion, Eustrongylides excisus, Piscicola geometra). At result of this study, in freshwater fish which were caught from Balıkhane, Mahmudiye and Kurtköy brooks 154 Trichodina sp., 1 Costia necatrix (Protozoa); 184 Gyrodactylus sp., 14 Paradiplozoon homoion (Monogenea); 3 Eustrongylides excisus (Nematoda) and 2 Piscicola geometra (Hirudinea) were identified. All species of parasites (Gyrodactylus sp., Trichodina sp., Piscicola geometra, Eustrongylides excisus, Costia necatrix, Paradiplozoon homoion) from Balıkhane Brook; two species of parasites (Gyrodactylus sp., Trichodina sp.) from Mahmudiye Brook and four species of parasites (Paradiplozoon homoion, Gyrodactylus sp., Trichodina sp., Piscicola geometra) from Kurtköy Brook were identified.