Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki ilkokul öğrencilerinin girişimcilik yeterliliklerinin karşılaştırılması
A comparison of entrepreneurship competencies of Turkish and European Union member countries primary level students
- Tez No: 441155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'de Sakarya il merkezinde, ilkokul kademesinde öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik yeterliliklerine sahip olma düzeylerini ölçmek ve ölçümleri aynı kademede öğrenim gören Avrupa Birliği üyesi 13 ülkedeki 1362 öğrencinin ölçümleriyle karşılaştırarak analiz etmektir. Girişimcilik yeterlilikleri Avrupa Birliği'nin tanımladığı, girişimcilik eğitiminde bulunması gereken inisiyatifler temel alınarak; girişimcilik becerileri, girişimcilik tutumları, girişimcilik bilgisi, girişimcilik eğitimi verimliliği ve girişimcilik niyetleri şeklinde beş boyutta incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ''ASTEE Projesi İlkokul Kademesinde Girişimcilik Yeterlilikleri Ölçme Aracı'' Türkçeye uyarlanmıştır. Ölçek; demografik sorular hariç 39 soru ve 5 faktörden oluşan beşli Likert tipi bir ölçektir. Uyarlama çalışmalarında dil geçerliliğini sağlamak için alanında deneyimli dil ve alan uzmanlarına başvurulmuştur. Ölçeğin kültürel uyumluluğunu tespit etmek için 2 ön uygulama yapılmıştır. İlk pilot uygulama Türkçe dil geçerliliğini sağlamak için 2 farklı okuldan 107 erkek, 99 kız olmak üzere 206 kişiye uygulanmıştır. 2. pilot uygulama ise geçerlilik ve güvenirliliği tespit etmek amacıyla 97 erkek ve 104 kız olmak üzere 2 farklı okuldan toplam 201 öğrenciye uygulanmıştır. Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ölçeğin tamamı için .879; girişimcilik tutumları için .894; girişimcilik eğitimi memnuniyeti için .892; girişimcilik bilgisi için .932; girişimcilik becerileri için .919; girişimcilik niyetleri için .904 olarak bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizinde model uyum indeksleri RMSEA: .046, RMR: .071, CFI: .93, NFI: .90, GFI: .88 olarak normal değerlerde bulunmuştur. Asıl uygulama için tabakalı örnekleme yöntemi ile 6 farklı coğrafi eğitim bölgesinden 384 kadın ve 362 erkek olmak üzere toplam 746 öğrenci (n=746) seçilmiştir. Çalışma verilerinin analizinde t-test, korelasyon analizi, regresyon analizi, frekans ve betimsel tablolar kullanılmıştır. Çalışmanın temel bulgularına göre; Sakarya İl merkezindeki öğrencilerin girişimcilik yeterliliklerine sahip olma düzeyleri toplam puanlarda ve tüm alt boyutlarda Avrupa Birliği ülkelerindeki akranlarından istatistiki olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to assess the level of entrepreneurship competencies of the primary school level students in the city center of Sakarya province, and to analyze the assessments by comparing them with the assessments of 13 EU member states' 1362 pupils at the same level. Based on the initiatives taken by EU for entrepreneurship education, entrepreneurship competencies are consisted of five dimensions including entrepreneurship skills, entrepreneurial attitudes, entrepreneurship knowledge, entrepreneurship education efficiency and entrepreneurial intentions. In this study, general survey method of quantitative research is applied. In the scope of the study, ''ASTEE Project Assessment Tool for Entrepreneurship Competencies at Primary Level Supported by European Commission'' is adapted into Turkish. The tool is a 5 choice Likert type questionnaire consisting of 39 questions in 5 factors as well as demographic related questions. The language of the questionnaire is validated by a team of experienced experts from different fields. Two pilot applications of the questionnaire are conducted. First application is done to validate it into Turkish language at two different schools, including 99 females and 107 males. Second application is conducted to 97 males and 104 females in 2 different schools in order to determine the validity and reliability values. Cronbach Alpha reliability coefficient is found .879 as whole and .894 for entrepreneurial attitudes, .892 for entreprenurship education, .932 for entrepreneurship knowledge, .919 for entrepreneurship skills and .904 for entrepreneurial intentions. Model fit indices in Confirmatory Factor Analysis follows the cut-off criteria as they are: RMSEA: .046, RMR: .071, CFI: .93, NFI: .90, GFI: .88. For the major application, totally 746 pupils, including 384 females and 362 males, are sampled from 6 different geographic education districts by using stratified sampling. For the analysis of the study; t-test, correlation and regression analysis, frequencies and descriptive tables are used. The main findings of the study suggests that the level of entrepreneurship competencies of the pupils in Sakarya city center are statistically and meaningfully higher than their peers in EU as whole and in all factors.