Sertleştirilmiş mikroalaşımlı çeliğin (30MnVS6) farklı kesicilerle işlenmesinin incelenmesi
Investigation of machining of hardened micro alloyed steel (30MnVS6)with different cutting tools
- Tez No: 332372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, 30MnVS6 mikroalaşımlı çelikten hazırlanan iş parçaları yağda ve suda soğutularak iki farklı mikroyapı elde edilmiştir. Bu iki malzeme üzerinde işleme deneyleri yapılmıştır. Deneyler tornalama metoduyla yedi farklı kesme hızı (40, 50, 60, 70, 80, 100 ve 120 m/dak) üç farklı ilerleme miktarı (0,04, 0,08 ve 0,12 mm/dev) ve üç farklı talaş derinliklerinde (0,4, 0,8ve 1,2 mm) soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Uygulanan ısıl işlemler iş parçalarının mikroyapılarını ve sertliklerini değiştirmiştir. Farklı mikroyapıların ve sertliklerin kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. En düşük yüzey pürüzlülük değerleri suda soğutulan iş parçalarında seramik kesici takımla yapılan deneylerde görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, 30MnVS6 microalloyed steel workpieces were cooled in oil and water and two different microstructures wereobtained and then, machining tests were carried out on these two materials. The machining tests were carried out with turniğ method at seven different cutting speeds (40, 50, 60, 70, 80, 100 and 120 m/min), three different feed rates (0.04, 0.08 and 0.12 mm/rev) and three different depth of cut (0.4, 0.8 and 1.2 mm) without using cutting fluid. The heat treatments applied to the workpieces changed their microstructures and hardnesses. Different microstructures and hardnesses on cutting force and the surfaceroughness were investigated. The lowest surface roughness values were seen in the experiments in which ceramic cutting tools were used on the workpiecescooled in water.