Sertleştirilmiş, soğuk-iş takım çeliklerinin yorulma dayanımlarının deneysel olarak araştırılması
Investigation the fatique strenght of hardened cold work tool steel
- Tez No: 67595
- Danışmanlar: PROF. DR. H. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu tezde, ısıl işlemler ve takım çelikleri hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, yorulma olayı ve yorulma kırılmasının oluşumu, yorulma dayanımına ilişkin genel tanımlamalar, yorulma olayında çok kullanılan Wohler ve Smith diyagramları açıklanmıştır. Deney malzemesi olarak SPEZİAL K (X210Cr12) soğuk iş takım çeliği seçilmiştir. Deneyler, malzemenin satın alınmış ve sertleştirilerek 600°C'de temperlenmiş çekme ve yorulma deney parçalan kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tezin sonunda, deneysel verilerin ışığında, elde edilen sonuçlar Tablo ve Grafikler ile verilmiş ve yorumlanmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis; after it was given a short information on heat treatments and tool steels, fatigue phenomena and fatigue fracture development, Wohler and Smith diagrams in relation to fatigue strength was explained. SPEZIAL K (X210Cr12) cold work tool steel was chosen as experimental material. Experiments were carried out by using tensile and fatigue specimens. Some of these specimens were tempered at 600 °C upon hardening. Finally, the results obtained in the light of experimental data were shown and interpreted by use of tables and graphics. m