Tungsten alaşımlarına ilave edilen demir ve bakırın aşınma davranışı üzerine etkisinin incelenmesi.
An investigation of the effects of iron and copper addition on wear behaviour of tungsten alloys.
  1. Tez No: 332373
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, W-Ni alaşımlarına ilave edilen Fe ve Cu?nun alaşımın aşınma davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. W-Ni-Fe ve W-Ni-Cu alaşımları toz metalurjisi yöntemiyle 6 farklı bileşimde üretilmiştir. Farklı bileşimlerde üretilen alaşımlar şekillendirme ve sinterleme işlemlerinden sonra mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Toz metalurjisi ile üretilen W-Ni-Fe ve W-Ni-Cu alaşımları yoğunluk, sertlik, tane boyutu ölçümleri, tarama elektron mikroskobu (SEM+EDS) ve X-ışını kırınımı (XRD) ile karakterize edilmiştir. Aşınma testlerinde pin-on-disk tipi aşınma ünitesi kullanılmıştır. Tüm numuneler 20 N yük, 1m sn-1 ve toplamda beş farklı (600, 1200, 1800, 2400 ve 3000 m) kayma mesafesinde test edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Fe ve Cu ilave edilen alaşım gruplarında W oranı arttıkça alaşımın yoğunluğunun ve sertliğinin arttığı gözlemlenmiştir. Aşınma testleri sonucunda yine W oranı arttıkça alaşımın aşınma direncinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Fe and Cu addition on wear characteristic of W-Ni alloys were investigated. W-Ni-Fe and W-Ni-Cu alloys were produced in 6 different compositions by powder metallurgy method. After forming and sintering, the microstructure of these alloys were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM+EDS), and X-Ray diffraction (XRD). Density, hardness and grain size measurements were examined. Pin-on-disc type test unit was used for wear tests. All samples were performed under 20 N load. with 1 m/sn-1 sliding speed and 5 different sliding distance ( 600, 1200,1800, 2400, 3000 m). As a result of this study, it is observed that the density and hardness values of Fe and Cu added alloys are increased with increasing W content. At the end of the wear tests, it is also observed that the wear resistance is increased with increasing W content in the alloy.