AISI 1040 çeliğinde deformasyon oranının işlenebilirliğe etkisi
The effect of deformation rate on machinability of AISI 1040 steels
  1. Tez No: 332374
  2. Yazar: MAHİR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, sıcak haddelenmiş ve farklı deformasyon oranlarında (%7, 4 ve 3,5) soğuk çekilmiş AISI 1040 çelikler üzerinde işleme deneyleri yapılmıştır. İşleme deneyleri tornalama metoduyla sekiz farklı kesme hızı (150, 180, 210, 240, 270, 330, 390 ve 450 m/dak), dört farklı ilerleme hızı (0,04, 0,08, 0,1 ve 0,12 mm/dev) ile dört farklı (0,5, 1, 1,5 ve 2 mm) talaş derinliğinde soğutma sıvısı kullanılmadan kuru şartlarda yapılmıştır. Soğuk çekilmiş çelik parçaların mikroyapıları ve sertlikleri değişmiştir. Değişen mikroyapı ve sertliklerin kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. Soğuk çekmenin kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüne etkisini incelemek amacıyla, ayrıca sıcak haddelenmiş düşük karbonlu çelikler de tornalama deneylerine tabi tutulmuştur. Sıcak haddelenmiş iş parçalarının sertliğinin düşük ve sünekliğinin yüksek olması kesme kuvvetlerinin yüksek olmasına neden olmuştur. Diğer taraftan soğuk çekilen iş parçalarında ise sertliğin yüksek ve sünekliğin düşük olmasından dolayı kesme kuvvetleri düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, hot rolled and subsequently cold drawn AISI 1040 steels of various deformation rate (% 3.5, 4 and 7) were subjected to machining tests. The machining tests were carried out through single point turning operations at eight different cutting speeds (150, 180, 210, 240, 270, 330, 390 and 450 m/min), three different feed rates (0.04, 0.08, 0.1 and 0.12 mm/rev) and 0.5 and 1 mm depth of cut without coolant. Cold drawing changed the microstructures and hardness of the steel parts. The effect of different microstructure and hardness on cutting force and surface roughness was investigated. In order to examine the influence of cold drawing on cutting forces and surface roughness, turning tests on hot rolled low carbon steel were also carried out. Hot rolled workpieces resulted in higher cutting forces due to their low hardness and high ductility. On the other hand, cold drawn workpieces led to lower forces due to their higher hardness and low ductility.